Česká republika sice nemůže konkurovat velmocím, které mají rozsáhlé vesmírné programy, přesto je její stopa v historii dobývání kosmu nezanedbatelná.
Kromě Vladimíra Remka, který se stal prvním člověkem ve vesmíru z jiné země než z USA nebo SSSR, několika amerických astronautů hlásícím se k českým předkům a řady vědeckých programů, experimentů, přístrojů a objevů se z Česka do vesmíru dostalo i několik zástupců uměleckého světa.
V pátek se do vesmíru na palubě raketoplánu Endeavour chystá legendární postava dětských televizních seriálů Krteček.
Kmotrem Krtečkova vesmírného dobrodružství je americký astronaut Andrew Feustel, kterého s Českem pojí příbuzenské vztahy a jenž již jednoho zástupce českého umění do vesmíru vzal. Na misi k Hubbleovu vesmírnému teleskopu vezl v květnu 2009 kromě české vlajky i sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické a dokonce z nich předčítal svým kolegům.
Po návratu s nimi přijel do Prahy, věnoval je Astronomickému ústavu Akademie věd a podnikl úspěšné přednáškové turné po českých městech.
Krtka čeká přednáškové turné
Rovněž Krteček, postava od animátora a ilustrátora Zdeňka Milera, by se měl do Česka vrátit. Asi dvaceticentimetrový maňásek, kterého podle pokynů astronauta vyrobila Moravská ústředna Brno z lehkého a nehořlavého materiálu, by měl po návratu z mise podniknout s kolegou Feustelem přednáškové turné po Česku.
Ve vesmírných dálavách mimo jiné zazněla i česká hudba, a to hned při jedné z nejslavnějších cest historie. Americký astronaut Neil Armstrong, který v roce 1969 jako první pozemšťan vystoupil na povrch Měsíce, si do skafandru pouštěl Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka.
Largo z Novosvětské má na sobě zakódovaná i deska, která letí vesmírem jako informace pro případné mimozemské civilizace.
Měsíční krajina se nevrátila
Tragickou dohru měla v roce 2003 cesta prvního izraelského astronauta Ilana Ramona, který Čechy potěšil tím, že v příručním zavazadle vezl obrázek Měsíční krajina od Petra Ginze z Prahy. Čtrnáctiletý Ginz obrázek, který představoval pohled na Zemi z Měsíce, nakreslil během druhé světové války v terezínském židovském ghettu. Ginz zemřel na podzim 1944 ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi.
Raketoplán Columbia se krátce před přistáním na Zemi v důsledku poškození tepelného štítu rozpadl a celá posádka, kromě Ramona další čtyři muži a dvě ženy, zahynula – paradoxně 1. února, v den Ginzových narozenin.
České symboly, respektive vlajku tehdejšího Československa, měl na sobě ve vesmíru pochopitelně první a doposud jediný český kosmonaut Vladimír Remek při svém letu v sovětské kosmické lodi Sojuz 28 v roce 1978. Československá vlajka se v dostala také na Měsíc, kam ji v roce 1972 vzal s sebou americký astronaut Eugene Cernan, jehož předkové pocházejí z jižních Čech a ze Slovenska
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist