Po šesti hodinách čtvrtečního jednání se čtyřmi kandidáty na místo ředitele Národní galerie komise doporučila ministrovi kultury Jiřímu Besserovi ekonoma Vladimíra Rösela.
Informaci potvrdili dva neoficiální zdroje HN, jeden z nich je umělec Jiří David. Ministr dnes podle svého mluvčího Stanislava Brunclíka ještě nikoho nejmenuje, teprve se seznámí se zprávou o průběhu zasedání komise.
"Potom má ministr dvě možnosti: buď přijme za vítěze toho kandidáta, který má mechanickým součtem nejvíc hlasů od deseti členů komise, nebo se bude chtít podívat do střev hlasování," řekl HN Brunclík.
Po zkušenosti s výběrem ředitele Národního technického muzea se Brunclík domnívá, že dá ministr přednost druhé variantě. "Bude ho zajímat, jak hlasovali ministerští úředníci, jak odborníci. Potom se bude možná chtít ještě s některými kandidáty osobně setkat," odhaduje ministrův mluvčí.
O post ředitele Národní galerie se kromě ekonoma Rösela uchází ještě historik umění Jiří Fajt, šéf Moravské galerie Brno Marek Pokorný a také bývalý poradce předchozího primátora Prahy Pavla Béma Michail Odarčenko.
Rösel, Fajt a Pokorný se již zúčastnili stejného konkurzu loni. Vítěze, kterým se stal Jiří Fajt, však tehdejší ministr Václav Riedlbauch nejmenoval, nechal rozhodnutí svém nástupci. Jiří Besser však vyhlásil nové výběrové řízení, které se nyní chýlí ke konci.
Besser však může s vyhlášením nástupce Milana Knížáka ještě několik týdnů otálet. Jeho mluvčí zdůrazňuje, že závazným termínem pro oznámení je 1. červen. V nejbližších dnech podle Brunclíka ministerstvo zveřejní průběh konkurzu včetně informací, pro koho jednotliví členové komise hlasovali.
Jestliže ministr potvrdí Rösela, bude to historicky poprvé, kdy Národní galerii povede muž s jiným než kunsthistorickým vzděláním.
Kandidáti na ředitele NG jsou rozlepení, je mizi nimi i bývalý poradce Béma - čtěte ZDE
Konkurz na Knížákova nástupce usnul. NG už čelí kritice - čtěte ZDE
Manažer v čele? A co umělecký ředitel?
"Generálním ředitelem by se stal někdo, kdo o věci nic neví. Musel by k sobě jmenovat uměleckého ředitele nebo šéfkurátora," řekl nedávno HN šéfredaktor měsíčníku Art+ Jan Skřivánek.
Podle něho je s podivem, že tuto variantu ministerstvo nepředvídalo. "Není jasné, kdo by v takovém případě vybíral uměleckého ředitele," upozornil Skřivánek.
Odborníci však nevidí v novém modelu, kdy by galerii vedl manažer spolu s uměleckým ředitelem, žádný problém. "K velkým strukturálním změnám stejně musí v Národní galerii dojít, alespoň v to doufám, to je přece smysl celého výběrového řízení," říká teoretik současného umění Vít Havránek.
Ekonomického ředitele, jenž spolupracuje se šéfkurátorem, mají například Galerie hlavního města Prahy či pražské Centrum současného umění DOX, které je však soukromou institucí.
Ve světě tak funguje například Centre Pompidou. "Mají prezidenta, který jen reprezentuje, je politickou osobností, a vedle něho je programový ředitel. Ten rozhoduje o dramaturgii instituce," dodává Havránek.
Zatím je však v Evropě častější model, podle nějž je spravována i NG. "Myslím si, že je tendence k manažerskému modelu, ale určitě nejde říct, že jeden model by byl lepší. Záleží na osobnosti. Každopádně by bylo velmi neblahé, kdyby se šéfem Národní galerie stal manažer, který by neustanovil funkci programového ředitele," dodává Havránek.
O výběru kandidáta na post generálního ředitele NG rozhodovala desetičlenná komise. Kromě odborníků (kunsthistorik Jiří Machalický, děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, Lubomír Slavíček z Filozofické fakulty v Brně a předsedkyně Asociací muzeí a galerií Eva Dittertová) v ní ještě zasedají ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar a také čtyři ministerští úředníci a jeden člen komise ministra pro otázky galerií.
Kdo je Vladimír Rösel?
Pětačtyřicetiletý Vladimír Rösel je podle agentury ČTK zakladatel, společník a jednatel společnosti Lombard Advisory Partners, která se zabývá investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi.
Podle obchodního rejstříku je i vedoucím poradenské společnosti v oblasti investic a financí s názvem Fieldstone Private Capital Group - organizační složka, jejímž zakladatelem je stejnojmenná londýnská firma.
V 80. letech údajně působil jako lektor v pražské NG, podle galeristy Jiřího Švestky má i zkušenosti z newyorského Guggenheimova muzea, kde byl podle Švestkových slov v době, kdy tato instituce "procházela velkou a zásadní organizační změnou".
Podle dostupných informací kariéru finančníka Rösel zahájil v roce 1991 v londýnské bance Bankers Trust, odkud o rok později přešel s dalšími zaměstnanci do Fieldstone Private Capital Group, před třemi lety působil i v poradenské firmě Babcock & Brown.
V roce 2006 jej týdeník Euro označil za odborníka na letecký průmysl, Lombard Advisory Partners se podílela na restrukturalizaci podniku Walter, tradičního českého výrobce leteckých motorů (dnes součást amerického koncernu GE).
Zúčastnil se již minulého konkurzu na šéfa NG, ve svém projektu tehdy zastával názor, že Národní galerie je velmi dobře řízena odborníky a ve svém čele potřebuje spíše manažera či ekonomického ředitele.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist