Ultimátum kurátorů Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře, kteří vyzvali svou ředitelku Janu Šorfovou, podezřelou z plagiátorství, k rezignaci, se v neděli pravděpodobně naplní.

Čtyři odborní pracovníci v čele s šéfkurátorem Ondřejem Chrobákem jsou rozhodnutí v neděli podat výpověď, pokud se ředitelka neodhodlá odstoupit. Jana Šorfová s novináři nekomunikuje, již dříve však vzkázala, že odstoupit nehodlá.

Rath se vyhýbá zodpovědnosti

"Ráno jsme se potkali na schodech a řešili jsme provozní věci. Náš otevřený dopis ale nekomentovala," říká Ondřej Chrobák, který je podle svých slov na stoprocent rozhodnutý v neděli napsat výpověď.

To by mohl odvrátit zřizovatel galerie GASK, Středočeský kraj. Jeho hejtman David Rath ale ústy své tiskové mluvčí dnes HN vzkázal, že podezření z plagiátorství prověřují znalci a teprve na podkladě jejich stanoviska rozhodne.

"Každý soudný zřizovatel za svými vedoucími pracovníky stojí, dokud je neodvolá," vzkazuje David Rath.
Signatáři dopisu naopak chápou postoj Středočeského kraje jako vyhýbání se zodpovědnosti. "Není důvod váhat. Posudky tu nechybí, ale rozhodnutí ano," říká Chrobák.

Jana Šorfová byla na místo ředitele GASK jmenována 1. března po výběrovém řízení. Jak odhalil webový portál Artalk.cz, její koncepce, se kterou v konkurzu uspěla, se však v některých částech doslova shoduje s projektem její kamarádky, pražské galeristy Moniky Burian. Ta se loni neúspěšně ucházela o místo ředitelky Národní galerie.

V těchto situacích se odstupuje

Artalk nechal na Masarykově univerzitě v Brně prověřit projekt Jany Šorfové systémem theses.cz, který používají vysoké školy na odhalování plagiátů. Podle výsledku je zřejmé, že projekt Jany Šorfové a Moniky Burian se shodují podstatně častěji, než jakékoliv běžné dokumenty psané různými lidmi na stejné téma.

Jana Šorfová se však odvolává na blízké přátelství s Monikou Burian a také na společné prameny, ze kterých obě čerpaly.

Podle odborníků je však porovnávání písmen a pramenů v tomto případě bezpředmětné a hlavně nedůstojné. O nutnosti rezignace Šorfové je přesvědčen například i kunsthistorik Jiří Fajt, který nyní pro GASK připravuje rozsáhlý výstavní projekt o královské dynastii Jagellonců Europa Jagellonica.

"V těchto situacích se standardně, alespoň na západ od našich hranic, odstupuje. Myslím, že by to měla udělat i paní ředitelka," řekl Jiří Fajt HN s tím, že tento názor Janě Šorfové už dříve oznámil.

Kurátoři v otevřeném dopise, který odeslali Janě Šorfové ve středu, mimo jiné uvádějí: "Naše snaha s vámi pracovat na dalších projektech GASK se tím vyčerpala a nepovažujeme za možné dále s vámi spolupracovat. Ztotožňujeme se tak s názorem docenta Jiřího Fajta a dalších osobností umělecké scény, trváme na vašem odstoupení."

Dopis kurátorů GASK:

otevr dopis copy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist