Dvě století konzervatoře a jedno století od předčasné smrti Gustava Mahlera, to jsou faktory spoluurčující asi nejvýrazněji podobu letošního Pražského jara, které začíná právě dnes.
Sled čtyř desítek koncertů 66. ročníku hudebního festivalu, jedné z nejprestižnějších kulturních akcí v Česku, tato výročí jako dramaturgické dominanty prostupují.
Závěr Pražského jara patří 4. června Berlínským filharmonikům a Mahlerově Šesté symfonii.
Studentská Má vlast
Přehlídku dnes otevře - s Jiřím Bělohlávkem za dirigentským pultem - Symfonický orchestr Pražské konzervatoře. Cyklus Smetanových symfonických básní Má vlast hraje studentské těleso nejen poprvé při této příležitosti, ale i poprvé kompletně v historii školy.
Dlouhá a intenzivní příprava odpovídala nejen významu jubilea a závažnosti okamžiku, ale i pověstné interpretační obtížnosti kultovního díla české hudby. „Měli jsme obavy, zda jsme si nedali příliš velký úkol,“ přiznal zpětně dirigent, ale průběh březnového poličského soustředění více než stodvacetičlenného orchestru ho uklidnil.
Jak řekl novinářům před festivalem, ze studentů se podařilo udělat skutečný ansámbl.
O jednotlivé koncerty festivalu je i letos značný zájem - polovina koncertů byla už před zahájením festivalu vyprodána. V případě hvězdných programů není ani divu.
Patří k nim letos především hostování čtyř zahraničních orchestrů, z nichž Berlínští filharmonikové a jejich šéf Sir Simon Rattle jsou víc než jen mediálně vyzdvihovaným lákadlem – jde skutečně o jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší světový orchestr, vedený teď navíc mimořádně charismatickým umělcem.
A společně v Praze ještě nebyli, i když je šestapadesátiletý Brit v jejich čele už skoro deset let.
Malkovich v hudební koláži
Mahlera přiváží příští týden také Sanfranciský symfonický orchestr. Snad jen Newyorská filharmonie, třetí z letošních hvězdných orchestrálních těles, Mahlera nebude hrát.
Přijíždí s ní její nový šéf Alan Gilbert a skvělá mladá houslistka Lisa Batiashvili. Mahlerovi patří i letošní jedinečný projekt, megakoncert ve vysočanské multifunkční O2 areně, doposud nejdražší akce, zvukově ovšem do poslední chvíle velká neznámá.
Jeho Osmá symfonie bývá nazývaná Symfonií tisíců – a skutečně, provedení monumentálního opusu se v Praze před několika tisíci posluchači zúčastní půl tisícovky interpretů.
Další koncerty nabízejí hvězdná jména. Z tuzemských umělců vystoupí Dagmar Pecková, violistka Jitka Hosprová či Luksovo Collegium 1704.
Na své si přijdou i obdivovatelé Hollywoodu: jako spoluúčinkující v pozoruhodné hudební koláži vycházející z bulvárem propíraného rakouského krimipřípadu se na festivalu objeví také známý herec John Malkovich.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist