Právě vydal novou knihu, deníkové zápisy z roku 2010 s názvem Další báječný rok. Je to již třiadvacátý titul tohoto komerčně nejúspěšnějšího polistopadového spisovatele.
Poprvé si čtenářskou oblibu zajistil před devatenácti lety románem Báječná léta pod psa, za nějž získal Cenu Jiřího Ortena.

Od té doby si udržuje zájem čtenářů dalšími tituly a také jejich filmovými adaptacemi. Do filmové řeči byly dosud převedeny knihy Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Účastníci zájezdu, Povídky o manželství a o sexu, Román pro ženy, Případ nevěrné Kláry a Román pro muže.

Na letošní podzim autor chystá román, k němuž mu podklady dodal známý investigativní novinář Jaroslav Kmenta.
Michal Viewegh ve čtvrtek dopoledne odpovídal na dotazy čtenářů IHNED.cz.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Daniel
Novou knihu jsem zatím nepřečetl, ale překvapilo mě, že jste se opět vrátil k deníkovým zápiskům. Ne že by mě nezajímalo, co tak nejúspěšnější spisovatel dělá přes den, ale čekal jsem spíš další román, fikci. Slyšel jsem, že snad na podzim chystáte politický thriller? Netypický žánr, jak vás to napadlo?
K deníku jsem se vrátil po pěti letech, měl jsem to v plánu. Na thriller jsem myslel už dlouho, inspiroval mě zejména Stieg Larson. Kromě toho čtu denně noviny :-)
Michal Viewegh
Lulu
Biomanželka mě bavila, protože své mateřství prožívám zřejmě podobně, jako vaše žena (tři děti, velmi rychle za sebou, takže momentálně čtyři, dva a necelý jeden rok). Nepřemýšlíte o pokračování v podobném stylu?? Jak se z vás stal Biomanžel?
Pokračování po dostatečném odstupu nevylučuji. Biomanželem jsem se stal sňatkem - postupně, plíživě :-)
Michal Viewegh
Alžběta
Dobrý den, je pravda, že se Román pro ženy chystá na divadelní prkna? Prý v létě ve Švandově divadle a roli Olivera by snad měl hrát Langmajer? Podílel jste se na dvadelní adaptaci? Kromě hry Růže pro MArkétu je to snad první viewegh převedený na jeviště....sledujete přípravy?
Ano, v létě se ve Švandově divadle budou hrát Román pro ženy a Biomanželka. Jednu adaptaci dělal Dan Hrbek, druhou Dodo Gombár - oba budou také režírovat. Hrála se (ve Zlíně a v Brně) už Báječná léta pod psa a Andělé všedního dne.
Michal Viewegh
Daniel
Dobrý den, Váš Další báječný rok jsem si koupil včera a teprv jsem začal číst - zajímá mě jedno - opravdu jste si upřímně každý den zapisoval, tak, jak je to publikováno, anebo jste některé dny upravoval zpětně? A gratuluji k příjmům, je milé,že se jimi netajíte.
Děkuji. Zpětné úpravy by byly proti hlavním principům deníkového žánru (autentičnost, upřímnost). Proto jsem např. ponechával beze změny i pasáže, které jsem psal v rozčilení, vzteku apod.
Michal Viewegh
Magda
Sledujete nejmladší generaci českých spisovatelů? Zaujal vás v ní někdo tak, že jste si řekl - těším se, jaká bude jeho další kniha? Z nové knihy rovněž vyplývá, že celkem hodně čtete i zahraniční autory; jsem ráda, že jste zmínil Hornbyho knihu Julie, demoverze. Byla jsem z ní absolutně nadšená, a skoro jsem litovala, že ten románový soundtrack neexistuje. Co čtete právě nyní?
Pár mladých českých autorů jsem četl, ale žádný mě zatím neuhranul. T.č. čtu převážně detektivky, protože jednu sám píšu.
Michal Viewegh
Michal
Zdravím Michale, jak hodnotíte kauzu Klausovo kleptomanské vystoupení v Chile? Musel jste se dobře bavit. Michal
Mně už je z Klause spíš stydno a smutno.
Michal Viewegh
igor
Dobrý den pane V. chtěl bych Vám jen vyslovit podporu v rodinném životě i tom literárním. nic míň, nic víc. držím palce.
Děkuju, to je od vás milé.
Michal Viewegh
Jana
Dobrý den, bojíte se někdy toho, že Vám to přestane psát?
Strach by byl silné slovo. Vím, že se to může stát, ale zatím žádné symptomy nepozoruju :-)
Michal Viewegh
Tomas
Dobry den, jakych ceskych spisovatelu - soucasnych - si nejvice vazite nebo je proste rad ctete?
Rád čtu třeba Hakla, Honzu Nováka nebo Petra Šabacha. Rád jsem četl Sašu Berkovou nebo Honzu Balabána.
Michal Viewegh
Roman
Dobry den pane Viewegh Chtel bych se zeptat jak dlouho trva nez napisete knihu?
Dříve jsem byl schopný napsat knihu za dva měsíce i méně. V posledních letech píšu 3- 5 měsíců, ale s přestávkami na dovolené :-)
Michal Viewegh
Ross Hedvicek
Dobry den, jsem ROSS HEDVICEK, slavny americky spisovatel, cte me vic lidi nez Skvoreckeho, Viewegha a Rude pravo dohromady. Co si myslite, jak se budou distrobuovat knihy v budoucnu? Treba ja jsem taky vydal par knih, ale hlavne distribuuji sva literarni dila po Internetu, a jsem za to vytecne placen. God bles Amerika!
Přeji mnoho dalších úspěchů.
Michal Viewegh
Wintergruen
Teda pane Viewegh, naprosto souhlasím s Vaším názorem na literárnní kritiky a hlavnbě kritičky, souhlasím s Vaším názorem na Coelha, musil jsem to odložit ještě v knihhkupectví, škoda, že místo těch rozličných novinek radši nečtete Franceho a Stendala
Oba jsem v mládí četl, navíc současou prózu nemůže spisovatel ignorovat
Michal Viewegh
Lucie
Právě vás čtu. Nic nechci komentovat, vlastně se ani se na nic zeptat, jen že mě váš styl baví, strašně dobře se čte a je vtipný, komentovat věci s nadhledem je podle mě nesmírně důležité. Možná jedna otázka - máte nějaké literární žánr, který jste ještě nevyzkoušel a chtěl byste to zkusit?
Děkuju, takový čtenářský ohlas samozřejmě těší. Nikdy jsem nevydal detektivku - proto ji právě píšu. Taky mám v plánu dívčí románek a román s fantaskními prvky.
Michal Viewegh
Jaromír
Četl jsem asi všechny vaše knihy vyjma té poslední, k níž se teprve chystám. Baví mě, že máte snadno rozpoznatelný styl. Dotaz ohledně ostatních českých spisovatelů tu už padl, já se chci konkrétně zeptat na jednoho - Miloše Urbana. Teď vydal novou knihu, četl jste ji? V aktuálním Respektu vás dva trochu srovnávají, znáte se s Urbanem?
Vzdáleně se známe, poslední knihu jsem nečetl. Myslím, že píšeme dost jinak.
Michal Viewegh
Monika
Baví mě filmy podle vašich románu, nejvíce asi Román pro muže (výborný Donutil a Hybnerová). Psal jste scénář Miroslavu Donutilovi opravdu na tělo, jak jsem někde slyšela? Mluvíte do obsazování svých filmů? Předpokládám, že když píšete knihu, máte představu, jak má který hrdina vypadat. Chystá se případně nějaká další filmová adaptace? Díky a hodně zdaru.
Když píšu scénáře, herecké obsazení většinou ještě neznám, ale Román pro muže jsem opravdu psal vědomě pro Mirka. Při castingu mám pouze jakýsi "poradní hlas", to je odpovědnost režiséra a producenta. Honza Hřebejk bude na podzim točit nový film podle mého původního scénáře. Jmenuje se to "Svatá čtveřice" a měla by to být taková " jemně nemravná komedie" o lásce
Michal Viewegh
Jim
Dobrý den pane Vieweghu, jaký je váš názor na různé české literární ceny, resp. kterou z nich respektujete nejvíc?
Já žádnou dvacet let nedostal, takže v této otázce jsem logicky předpojatý :-)
Michal Viewegh
Karel
Píšete, že čtete denně noviny. Jaké rubriky nejvíc? Politiku? Ekonomiku? Kulturu? Sport?
Domácí politiku a kulturu.
Michal Viewegh
Lojza
Sledujete MS v hokeji? Co říkáte výkonům českých hokejistů? Pokud nesledujete, jste fanouškem nějakého jiného sportu?
Ano, sleduju, samozřejmě zatím s nadšením.
Michal Viewegh
Veronika
Dobrý den, zdravím vás. Vzhledem k tomu, že jsem jmenovkyní vaší ženy, napadla mě jedna otázka směrem na ni - smířila se s tím, že vlastně neustále píšete o ní? Jak to nese? Četla třeba Biomanželku už v rukopise? A jak snáší to, že i Další báječný rok je pochopitelně hodně o ní, že veřejně zmiňujete manželské hádky a tak? Díky a vše dobré celé vaší rodině. Pěkný den.
Díky. Vzala si dobrovolně spisovatele... Kdyby si vzala kominíka, měla by pořád byt od mouru :-)
Michal Viewegh
Jiří
Budete k vidění letos na veletrhu Svět knihy, když máte na pultu novinku?
Už dnes ve dvanáct tam přebírám cenu za loňský bestseller. V sobotu mám od 15 hodin tradiční autogramiádu na stánku distributora (Beta - Dobrovský) a od pěti jakousi besedu na téma "Literatura a film", kde bude i Honza Hřebejk.
Michal Viewegh
Alex
Ještě učíte kreativní psaní?
Už ne.
Michal Viewegh
Bublina
Dobrý den, v současnosti jsou na českém trhu populární komiksy a japonské komiksy manga. Četl jste nějaký? Nelákala by vás tvorba komiksového scénáře?
Ne. Zatím ne :-)
Michal Viewegh
Gruša
Jaký je váš názor na zvýšení DPH u knih? Je mi jasné, že Viewegha si jeho fanoušci koupí asi za jakoukoli cenu, ale nemáte pocit, že to bude likvidační třeba pro jiné, mladé, ne tak zavedené autory?
Samozřejmě sdílím rozhořčení nakladatelů, podepsal jsem i příslušnou petici.
Michal Viewegh
Uršula Kluková jr.
Před časem jste dal přes hubu nějakému kritikovi nebo novináři, asi jste cítil, že na to máte právo. Funguje to takhle podle vás mezi lidmi, patří bití a veřejné ponižování ke komunikaci? Můžete jmenovat pár lidí, kteří by měli právo dát přes hubu Vám?
Takhle to rozhodně nebylo. Už se k tomu nechci vracet. Moje první žena možná právo na jednu dvě facky má.
Michal Viewegh
Hadamczik
Michale, měl byste něco napsat o Jardovi Jágrovi! Buď ten dívčí románek nebo román s fantaskními prvky :)
Hrdinovi dívčího románku nemůže být 39 :-), ale fantastický je Jágr opravdu dost.
Michal Viewegh
Dana
Jaké je vaše oblíbené jídlo? Máte rád kuchařky, vaříte?
Oblíbená jídla by vydala na samostatný on-line rozhovor :-) Vářím minimálně, pochopitelně podle kuchařky, nejčastěji dle Jamieho Olivera
Michal Viewegh
milada
Hrozne rad ctu detektivky, nehodlate se trochu vice venovat tomuto zanru? A vubec co vas ctenarsky vkus? Ctete radeji neco lehciho (az brakoveho) nebo si dae i neco ostrejsiho?
Tak to vás na podzim snad uspokojím :-) Už jsem tady zmiňoval, že vydám thriller s názvem Mafie v Praze
Michal Viewegh
zdenek
Dobrý den, Co komiks, neláká vás?
Ne. Škoda že tu nemůžu něco namalovat, aby bylo zřejmé, proč :-)
Michal Viewegh
Petr
Taky vás štve věčné dělení českého národa na "klausovce" a "pravdoláskaře"? Podle mě jsou tyhle dva proudy už dávno v menšině...
Souhlasím, že svět rozhodně není takto černobílý.
Michal Viewegh
pavel muller
Jaká byla nejhorší kniha, kterou jste kdy četl?
Václav Klaus, Narovinu.
Michal Viewegh
Petr Hul
Dobry den, Jste jeden z mala spisovatelu u nas, ktery se psanim uzivi? Pozorujte za ta leta, co se vam to dari, nejake zmeny? Kupuji lide vice? Mene? A co rikate na nastup elektronickych medii, ktere Vam jako dobre se prdavajicimu autorovi mohou docela skodit?
Ano, zatím se psaním živím velmi dobře. Knihkupci říkají, že vycház tále více knih - ve stále menších nákladech. Elektr. knihy chápu spíš jako možnost získat další skupinu čtenářů.
Michal Viewegh
Jaroslav
Dobrý den, nechtěl byste natočit film s Janem Svěrákem?
Chtěl, dokonce jsem o tom kdysi mluvili.
Michal Viewegh
Zuzana
Dobrý deň pán Viewegh, z Vašej tvorby ma doteraz najviac pobavili Účastníci zájazdu. Prečítala som ju, až keď som videla film. A kniha je výborná. Román detektívka Neverná Klára je veľmi slabá. Po prečítaní knihy som skonštatovala, že škoda strateného času. Dúfam, že už detektívky nebudete písať, ale len dobré romány. Prajem všetko dobré a nech sa Vám darí vo Vašej budúcej tvorbe.
Zklamu vás :-) (viz výše). Za knihou Případ nevěrné Kláry si stojím, velmi slabý je film. I vám vše dobré.
Michal Viewegh
anonym
Dobry den, doporucte mi nejakou knizku me mile k narozeninam ... diky !!!
Navrhuji čerstvou novinku Další báječný rok! :-)
Michal Viewegh
Karel
Kterou Vasi knizku jste si pri psani zatim nejvic "uzil"? Karel
Při psaní Biomanželky jsem upřímně bavil. Velmi mě baví i současná kniha o českých mafiánech a politicích.
Michal Viewegh
fanda
Na Ucastnicich zajezdu jste spolupracoval s TV NOVA, neni to zbytecna diskreditace Vasi osobni znacky?
Myslím, že NOVU nelze takto paušálně odsoudit. Vysílá příšerné pořady, průměrné pořady - i některé dobré. Podporu českého filmu bych jí nevyčítal.
Michal Viewegh
HM
Jsem pravidelny ctenar iHNedu a musim se priznat, ze Vase romany me moc neberou, sry ... napisete nekdy neco z prostredi naseho sveta byznysu? Takovy Wall Street III by od Vas myslim nebyl spatny ... ;-)
Já váš svět byznysu neznám. Doporučuju román Cityboy.
Michal Viewegh