Ivan Martin Jirous známý pod přezdívkou Magor pokřtil ve čtvrtek večer svou Velikonoční pohádku o kohoutech, bouřce a duze. Příběh o tom, jak kohouti obarvili svět, napsal už v roce 1984 v komunistickém vězení. 

Útlou knížku ikony českého undergroundu, kterou ilustroval Luboš Drtina, nyní vydává nakladatelství Meander. Čtvrteční čtení v kavárně Švandova divadla v Praze se konalo v rámci knižního veletrhu Svět knihy a zúčastnil se ho také saxofonista kapely The Plastic People of the Universe Vrátislav Brabenec.

Na veletrhu byla ve čtvrtek vyhlášena rovněž prestižní literární Cena Jiřího Ortena, kterou za svůj román Vyhnanci získala Františka Jirousová, jedna z dcer, pro něž Jirous Velikonoční pohádku psal. Cena Jiřího Ortena je udělována autorovi mladšímu třiceti let.

Román Vyhnanci nejvíce zaujal pětičlennou porotu, která na díle ocenila zejména jeho duchovní rozsah. Za sebou tak Jirousová zanechala dětskou knížku Zuzany Frantové Vikingská princezna a ironické fiktivní dílo Jana Balvína Mácha: Deníky. Turistický průvodce.

"Román je nejen čtivý, ale také hluboký, reflektuje současný svět. Neváhám knihu označit za velký křesťanský román," uvedla členka poroty Markéta Hejkalová při vyhlášení ceny.

Františka Jirousová při čtvrtečním přebírání Ortenovy ceny / Foto: HN - Lukáš Bíba

Kniha Vyhnanci vypraví o setkání tří mladých lidí, kteří se potýkají s hledáním víry nebo se musí vyrovnat se svou sexuální orientací. "Nechtěla bych, aby můj román byl brán jako ryze duchovní dílo. Víra je v něm důležitá, ale čtenář s ní není konfrontován přímo a na každé stránce," řekla Jirousová, která je zatím autorkou dvou vydaných knih.

Cena Jiřího Ortena byla letos udělena již počtyřiadvacáté. Předchozím laureátem ceny byl Jan Těsnohlídek ml. V předchozích letech ocenění převzali například Michal Viewegh, Jaroslav Rudiš nebo Petra Hůlová.

Ivan Martin Jirous je také držitelem významných literárních cen – ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Ivan Jirous čte Velikonoční pohádky / Foto: ČTK

 

Ivan Jirous se saxofonistou Vratislavem Brabencem při čtení Velikonočních pohádek / Foto: ČTK