Zřejmě nejznámější současný čínský výtvarník Aj Wej-wej je již přes měsíc v Číně vězněn, ale v Londýně je přítomný aspoň prostřednictvím svých děl na dvou výstavách, které byly v pátek otevřeny veřejnosti. Řada umělců také vystupuje na jeho obranu a požaduje Wej-wejovo propuštění.

"Je to hrozná ostuda, že nemohl přijet," řekl Greg Hilty, kurátor londýnské Lisson Gallery, která zahájila expozici výtvarníkových plastik, objektů a videoinstalací. Druhá Wej-wejova výstava byla otevřena v londýnském Somerset House, kde je v plenéru na nádvoří 12 bronzových objektů znázorňujících znamení zvěrokruhu.

Obě výstavy byly plánovány dlouho před Wej-wejovým zatčením, ale proměnily se do velké míry v projevy solidarity s vězněným umělcem. Na průčelí Lisson Gallery je ohromný billboard s portrétem třiapadesátiletého tvůrce a s webovou adresou stránky vyzývající k jeho propuštění. Na zdi u galerie visí plakáty s umělcovými výroky.

Na průčelí Lisson Gallery je ohromný billboard s portrétem třiapadesátiletého tvůrce / Foto: Reuters

Aj Wej-wej je v Číně kontroverzní osobností a na Západě jedním z nejznámějších výtvarníků vůbec. Podílel se například na návrhu olympijského stadionu pro olympiádu v Pekingu, ale pak se od her distancoval s tím, že vláda je využívá jen pro propagandu.

Výtvarník byl zatčen začátkem dubna na letišti v Pekingu, když chtěl odletět do Hongkongu a pak do Německa. Čínské úřady odmítají uvést cokoli bližšího o jeho zadržování. Informovaly pouze, že je vyšetřován kvůli hospodářské trestné činnosti.

 

"Měl samozřejmě na vernisáž přijet, byli jsme s ním v kontaktu do poslední chvíle do jeho zatčení," řekl Greg Hilti. Lisson Gallery podle něj plánovala s Wej-wejem nové projekty a instalace. "Doufáme, že to vyjde," uvedl Hilti, podle něhož by měl Západ přehodnotit kulturní výměnu s Čínou, která se v posledních letech slibně rozvíjela. "Otázka je, jakou strategii zvolit. Ale Wej-wejovo věznění je rozhodně v těchto vztazích zlomovým bodem," řekl.

 

Lisson Gallery vystavuje výběr z Wej-wejových děl z posledních šesti let - keramiku, plastiky z mramoru (například bezpečnostní kameru z jednoho kusu mramoru) - i ze dřeva, stejně jako videoinstalace. Výstava potrvá do 16. července.

V Lisson Gallery je vystaven například soubor sedmi váz dynastie Chan, které Wej-wej nabarvil průmyslovou barvou / Foto: ČTK

Na snímku z Lisson Gallery je Wej-wejova dřevěná plastika / Foto: ČTK

Wej-wejovy Barevné vázy v Lisson Gallery / Foto: ČTK

Expozice v Somerset House v centru Londýna nabízí soubor Circle of Animals/Zodiac Heads (Kruh zvířat/Hlavy zvěrokruhu) - 12 třímetrových bronzových plastik rozmístěných kolem vodotrysků na nádvoří budovy. V Somerset House, která je sídlem i jedné z nejnavštěvovanějších galerií v Londýně, Courtauld, budou Aj Wej-wejovy plastiky do 26. června.

Ředitelka Somerset House Gwyn Milesová tvrdí, že zatčení Aj Wej-weje jen ukazuje, že se pekingská vláda cítí nejistá. "Silná vláda je s to přijmout provokaci," řekla.

Expozice v Somerset House nabízí soubor Hlavy zvěrokruhu / Foto: Reuters

Expozice v Somerset House nabízí soubor Hlavy zvěrokruhu / Foto: Reuters

Nápis Propusťte Aj Wej-weje se objevil také na budově další slavné londýnské galerie, Tate Modern. Wej-wej měl v ohromné hale této galerie donedávna instalaci složenou ze sta milionů ručně zdobených slunečnicových semínek z porcelánu.

Přední britský výtvarník Anish Kapoor připsal Wej-wejovi svou monumentální plastiku Leviathan, která je klíčovým exponátem Kapoorovy výstavy v pařížském Grand palais.

"Je to kolega, umělec. Už je zadržován přes měsíc, aniž by se mohl ozvat. Co horšího, ani jeho rodina neví, kde je," řekl v Paříži Kapoor. "Jeho zadržování svědčí o barbarství vlád, které jsou tak paranoidní, že se musí zbavovat umělců," dodal Kapoor, podle něhož by se mělo na Wej-wejovu podporu udělat víc, například dohodnout se na uzavření světových galerií na jeden den.

Přední britský výtvarník Anish Kapoor připsal Wej-wejovi svou monumentální plastiku Leviathan

Přední britský výtvarník Anish Kapoor připsal Wej-wejovi svou monumentální plastiku Leviathan

Přední britský výtvarník Anish Kapoor připsal Wej-wejovi svou monumentální plastiku Leviathan

Americká nadace Solomona R. Guggenheima zorganizovala internetovou petici za Wej-wejovo propuštění. Podepsalo ji už více než 130 tisíc lidí, mimo jiné šéfové předních světových galerií včetně Muzea moderního umění v New Yorku, londýnské Serpentine Gallery nebo chicagského Art Institute.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist