Síla hudebního zážitku z provedení Smetanovy Mé vlasti stotřicetičlenným tělesem byla 12. května na úvod Pražského jara v Obecním domě mimořádná.
Při poličském soustředění a při další nadstandardní přípravě koncertu těsně před festivalem se dirigentu Jiřímu Bělohlávkovi podařilo předchozí dlouhou školní přípravu konzervatoristů zúročit způsobem, který se rovná zázraku.
Probudil svou autoritou, umem a prací v mladých muzikantech to nejlepší a publikum to ve výsledku, který slyšelo, bezpečně vycítilo. Smetanova důvěrně známá, kompozičně ovšem složitá, idejemi obtěžkaná a emocemi naplněná partitura zazněla s naprostou samozřejmostí a působivostí.
Říci, že „na studenty to bylo dobré“, je málo - byl to koncert výborný absolutně, v posluchačském dojmu zcela srovnatelný s výkony profesionálů a mající ještě navíc něco z energie mládí.
Neobvykle velké nástrojové obsazení samozřejmě pomohlo, ať už kvalitě výsledného zvuku, nebo třeba i hráčské výdrži. Inspirováni Bělohlávkem, konzervatoristé dokázali najít soustředění a trpělivost a dostát nárokům souhry i detailům svých partů.
Symfonické básně se tak prostřednictvím koncepčních obrysů i přesně cílených a promyšlených proměn ve výraze, tempech a dynamice vylouply v plné kráse nálad, obrazů a významů, lyriky i patosu, jako hudba stále živá a okamžitě působící.
Pražské jaro přivítá Johna Malkoviche, chystá se i megakoncert v O2 areně - čtěte ZDE
Deset let po pádu dvou věží zazní v New Yorku Rekviem českého autora - čtěte ZDE
Dirigent zvítězil tím, že neslevil ze svých uměleckých představ, obstál v neobvyklém úkolu ovšem i lidsky a jako pedagog. Snad v talentovaných konzervatoristech nastartoval něco, co by si mohli donést do budoucího profesního života formou vzpomínky jako pobídku k náročnosti, bez níž se interpretační umění stává rutinou nepřinášející potěšení ani na pódiu, ani v auditoriu. Vedle aktuálního výsledku večera je pro školu právě tento praktický podnět druhým velkým přínosem mimořádné akce.
Pražské jaro se pak varhanními koncerty, kláním finalistů soutěže a koncertem Collegia 1704 nadechlo přes víkend k dalším očekávaným dominantám, mezi něž se možná, ovšem z jiných důvodů, zařadí i monstrózní projekt středečního uvedení Mahlerovy Symfonie tisíců v Aréně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist