Charitativní aukce série fotografických portrétů nazvané Česi Portrait Gallery vynesla ve čtvrtek v pražském Muzeu Kampa 1 410 tisíc korun. 

Herec a zpěvák Marek Eben v roli licitátora zde dražil snímky, na nichž fotograf Pavel Brunclík portrétuje 46 českých osobností, například bývalého prezidenta Václava Havla, ministra Karla Schwarzenberga, herce Jana Třísku, malířku Adrienu Šimotovou, spisovatele Ludvíka Vaculíka, básníka a historika umění Ivana Jirouse, galeristku Medu Mládkovou, onkologa Pavla Klenera a řadu dalších osobností.

Pavel Brunclík se vzdal honoráře. Výtěžek získá obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius, která se věnuje osvětě o příčinách závažných onemocněních, především rakoviny. Dražba každého z portrétů začínala na ceně 30 tisícíc korun.

V Muzeu Kampa se do 12. června koná výstava vydražených snímků. Při té příležitosti vyšla výpravná kniha s životními příběhy fotografovaných osobností. Fotografie opatřil texty spisovatel Pavel Kosatík.

Soubor fotografií Pavla Brunclíka vznikal v letech 2009 až 2010. "Fotografování bylo časově náročné, protože většina osobností je velice vytížena," vzpomíná Pavel Brunclík, který se portrétu věnuje od osmdesátých let.

S většinou portrétovaných se sešel několikrát, někdy i napřed bez fotoaparátu, jen na kus řeči. Často se snažil zakomponovat do portrétu prostředí, které dotváří zvolenou osobnost. Jindy pracoval se světlem v ateliéru.

Fotografie bankéře Zdeňka Tůmy je příkladem Brunclíkovy promyšlené kompoziční práce s portrétovanou osobou i s pozadím

V portrétním souboru Pavla Brunclíka jsou osobnosti, za kterými zůstává výrazná stopa. Například výtvarník Karel Malich

Bývalý preziden Václav Havel

Režisér Ladislav Smoček

Matematik a výtvarník Jaroslav Nešetřil

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist