Aukční síň Sotheby´s bude dnes v Londýně dražit na 200 děl moderního českého umění ze sbírky amerických manželů Hascoeových. Jde o první aukci českého umění tohoto rozsahu mimo střední Evropu a podle odborníků by mohla zvýšit zájem o umělce, kteří dosud nejsou mimo tuto oblast tak známi.

Zlatými hřeby by měla být plátna Františka Kupky, Josefa Čapka či Františka Foltýna, sochy Otto Guttfreunda a Otakara Ševce nebo nábytek Otakara Novotného. Celá aukce by mohla vynést podle odhadních cen až pět milionů liber (135 milionů korun).

Sotheby´s už v roce 1997 dražila kolekci sběratele českého původu Milana Heidenreicha zaměřenou na český kubismus. Aukce vynesla na půl milionu liber (tehdy asi 28 milionů korun). Šlo však o menší a specializovanou dražbu.

To není Paříž, ale Praha

Tentokrát se ze sbírky Normana a Suzanne Hascoeových budou dražit díla nejslavnějších českých umělců 20. století nejrůznějšího zaměření. List The Daily Telegraph v článku nazvaném Is it Paris? No, it’s Prague (Je to Paříž? Ne, je to Praha) napsal, že někteří umělci jako Kupka jsou známí a platí se za ně na aukcích šestimístné sumy.

Další čeští umělci byli podle něj jen předmětem lokálního zájmu, ale za poslední desetiletí se začali o jejich díla více zajímat sběratelé z bývalého Československa. Zájem na relativně podhodnoceném trhu začali současně projevovat i západní sběratelé, napsal The Daily Telegraph, podle něhož by dnešní aukce mohla být z hlediska zájmu o české moderní umění mezníkem.

"Doufáme, že nabízená díla osloví české i mezinárodní kupce ... představují úplný přehled moderního českého umění od počátku 20. století," řekla Tessa Kostrzewaová ze Sotheby´s. Podle ní jde o "jednu z nejdůležitějších soukromých sbírek českého moderního umění a nejzajímavější soubor českého umění, který se objevil na trhu za poslední desetiletí".

Norman Hascoe byl inženýr, který se zaměřoval na polovodiče, a v roce 1983 svou společnost prodal za 100 milionů dolarů. Podle The Daily Telegraph začali Hascoeovi sbírat české umění počátkem 90. let a pokračovali až do smrti Normana Hascoea v roce 2007. Jeho manželka zemřela loni a letos se jejich sbírka, která zahrnuje i další tematické okruhy, dostává postupně na trh.

Staticíce liber za obraz

Sotheby’s odhaduje, že aukce by celkem mohla vynést přes pět milionů liber. Nejcennějším dílem je abstraktní plátno Františka Kupky Pohyb z let 1913 až 1919, které Hascoe koupil v roce 1999 za 225 tisíc liber.

Obraz Pohyb od Františka Kupky

Nyní Sotheby´s stejné plátno odhaduje na 500 tisíc až 700 tisíc liber (13,5 až 19 milionů korun). K nejdražším položkám patří i další Kupkovy obrazy Bílý kotouč a Divertimento II, stejně jako Zátiší s ovocem Bohumila Kubišty. Všechna tato plátna jsou odhadována na 300 tisíc až 500 tisíc liber.

Obraz Bilý kotouč od Františka Kupky

Obraz Zátiší s ovocem od Bohumila Kubišty

K umělcům dobře známým na Západě patří i kubista Emil Filla. Jeho obrazy Zátiší s kalendářem, Prodavačka ryb a Sochařka v ateliéru mají odhadní cenu 100 tisíc až 150 tisíc liber.

Podle The Daily Telegraph není tak známo třeba dílo Josefa Čapka. Přesto má jeho obraz Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920 odhadní cenu 150 tisíc až 200 tisíc liber.

Obraz Námořník od Josefa Čapka

Obraz Fantomas od Josefa Čapka

Také zátiší Antonína Procházky je odhadováno na 80 tisíc až 120 tisíc liber. Kostrzewaová považuje za zlaté hřeby aukce také obrazy Františka Foltýna (1891-1976) Imperialismus a Portrét Dostojevského po 120 tisících až 180 tisících librách.

Obraz Imperialismus od Františka Foltýna

Obraz Portrét Dostojevského od Františka Foltýna

Odlitky jsou levnější

Londýnská aukční síň upozorňuje i na plastiku Otakara Ševce Sluneční paprsek - Motocyklista (15 tisíc až 20 tisíc liber) či sochu Otto Guttfreunda Úzkost.

Velkou pozornost by měl také poutat kubistický nábytek Otakara Novotného (například jeho knihovna je nabízena za osm až dvanáct tisíc liber) či obrazy Jana Zrzavého, Václava Špály, Alfonse Muchy, Jana Štursy a Jana Baucha.

The Daily Telegraph poznamenává, že prakticky všechny bronzy jsou odlitky pořízené po smrti umělců, nejvíc jich je od Otto Guttfreunda. "Není jasné, zda byl počet těchto posmrtných odlitků omezen, protože nejsou číslovány. Proto jsou možná odhadní ceny relativně nízké. Odlitek Úzkosti je tak nabízen za 12 tisíc až 18 tisíc liber a Dívka s růží za tři tisíce liber," uvedl list.

Odlitek plastiky Úzkost od Otto Guttfreunda

Dosud nejdražším vydraženým českým dílem je Kupkův obraz Élévation (Výšky) IV. Před třemi lety byl prodán za více než 23 milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist