Slovensko-český snímek Cigán od režiséra Martina Šulíka získal v sobotu na 46. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech dvě ocenění nestatutárních porot.
Jako nejlepší mimo hlavní soutěž MFF ho vybrala Mezinárodní federace filmových klubů FICC a rovněž sdružení Europa Cinemas Label.
Z osmi udělovaných cen pak získali další dvě filmaři z Německa a celkem jich v Evropě zůstalo šest.
Porota Fipresci sdružující filmové kritiky a novináře ocenila na letošním karlovarském festivalu snímek Spoluautor režiséra Martina Donovana, který zde měl světovou premiéru a o ocenění usiluje také v hlavní festivalové soutěži.
Filmové kritiky nejvíce zaujalo nápadité ztvárnění příběhu o setkání dvou lidí, kteří si jen zdánlivě nemají co říci.
Ekumenická porota vybrala jako nejlepší film Neviditelná německého režiséra Christiana Schwochowa. A to proto, že poukazuje na problematickou situaci, kdy se dobré úmysly mohou člověku stát překážkou v hledání sebe sama.
V tomto případě se jedná o dramatický příběh mladé herečky nucené čelit temným stránkám své povahy ve snaze získat divadelní roli. Ekumenická porota udělila i Zvláštní uznání snímku kanadského režiséra Ivana Grbovice s názvem Romeo 11.
Cigán s lízátkem
Porota Mezinárodní federace filmových klubů FICC uděluje na MFF Cenu Dona Quijota. Letos ji získal společný snímek slovenských a českých filmařů od režiséra Martina Šulíka Cigán. A to za nestereotypní přístup k důležitému sociálnímu tématu současné Evropy, o kterém se příliš nemluví.
FICC udělila rovněž Zvláštní uznání, získala ho německá režisérka Ziska Reimannová za film Lollipop Monster.
Cena Europa Cinemas Label, kterou uděluje síť kin Europa Cinemas v Evropě, je orientována na snímky evropského původu, jež byly na filmovém festivalu uvedeny v premiéře. Také v jejím případě zvítězil Šulíkův Cigán.
Porotci ho považují za působivý a autentický portrét těžkého života romské komunity a ukazuje početné překážky stojící v cestě mladým, kteří se snaží z tohoto světa osvobodit. Cigán je letos rovněž zařazen v hlavní soutěži.
Temnota lidské duše
Porota sítě provozovatelů asijských kin Netpac udělila svou cenu pro nejlepší asijský film uváděný v Karlových Varech filmu natočenému v koprodukci Turecka a Bosny a Hercegoviny, který režíroval Nuri Bilge Ceylan.
Snímek Tenkrát v Anatolii bodoval za obrazové mistrovství při poznávání pochybností a temnoty lidské duše.
Poprvé na karlovarském festivalu byla v nestatutární části udělena cena Fedeora od evropských a středomořských filmových kritiků. Ti si vybírali nejzajímavější snímek ze sekce Na Východ od Západu.
Nejvíce je přitom zaujala chorvatská režisérka Željka Suková a její film Marijiny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist