Netradiční umělecké turné po tuzemských věznicích začalo v Praze na Pankráci a v Ruzyni. Ve spolupráci s vězeňskou službou během tříměsíční korespondenční hry získávalo 35 odsouzených informace o předních českých umělcích 20. století.
Nyní jim autoři projektu představují originály sedmi děl například od Toyen nebo Otty Gutfreunda přímo ve věznicích.
Dohromady si autoři projektu s vězni vyměnili stovky dopisů a odsouzení nyní mají možnost vidět na vlastní oči obrazy umělců, o kterých se postupně dozvídali nejrůznější informace.
Odborný výklad kurátorů čeká ještě odsouzené ženy v pražské věznici Řepy, dále pak obrazy poputují do věznice ve Vinařicích, Příbrami, Drahonicích a v Pardubicích.
Výtvarka ve vězení
"Jedná se o díla Aléna Diviše, Antonína Slavíčka, Toyen, Otty Gutfreunda, Zdeňka Rykra, Vladimíra Boudníka a Evy Kmentové, které nám zapůjčila především Moravská galerie v Brně," upřesnil spoluautor projektu Ondřej Horák.
Významní umělci 20. století nebyli vybráni náhodně. Někteří z nich měli přímou zkušenost s pobytem ve věznicích, nejčastěji byli vězněni nacistickým nebo komunistickým režimem. Odsouzení také dostanou řadu uměleckých publikací od Moravské galerie nebo Centra současného umění DOX, které budou zařazeny i do vězeňských knihoven.
"Byli jsme mile překvapeni tím, že někteří odsouzení došli ke správným odpovědím už v průběhu korespondence, většina přišla na správnou odpověď, několik z nich hru nedokončilo, ale to i z důvodu propuštění na svobodu," sdělil Horák.
Do konce srpna ještě vězni ve druhé části projektu pokračují ve spolupráci s Michalem Pěchoučkem, Evou Koťátkovou, Davidem Böhmem, Jiřím Frantou, Pavlem Sterecem i dalšími laureáty či finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého a jinými umělci.
Náprava uměním
Projekt se podle organizátorů soustředí na propojení dvou vzdálených světů, v nichž podle autorů vždy na jedné straně stojí lidé, kteří z nejrůznějších důvodů nemají možnost volby.
Na druhé straně jsou v tomto případě obrazy, které jsou uzavřené často v depozitářích a čekají, až je někdo vystaví.
"Věříme, že aktivní zapojení těch, kteří jsou ve výkonu trestu, může vést k sebepoznání a změně náhledu na životní normy, zároveň může lámat některá společenská tabu," dodala spoluautorka projektu Martina Reková.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist