Filmovou adaptaci kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 vybrali do nesoutěžního hlavního programu organizátoři festivalu v Benátkách.

Jméno celovečerního debutu režiséra Tomáše Luňáka, který černobílý animovaný snímek vytvořil za pomoci technologií kombinujících hraný a kreslený film, zaznělo dnes na tiskové konferenci v Římě při oznamování programu 68. ročníku prestižního festivalu.

"Nedávno dokončený film tak slaví velký mezinárodní úspěch ještě před svou premiérou v tuzemských kinech, do nichž bude uveden 29. září," uvedla za tvůrce Martina Reková.

Festival v Benátkách, který zahájí 31. srpna nový film George Clooneyho s názvem The Ides of March, potrvá do 10. září. Vedle Aloise Nebela uvede festival v hlavním programu například nový film Stevena Soderbergha, thriller Contagion.

Rozhodne Aronofsky

Světovou premiéru si zde odbude i hraný dokument Wilde Salome, slavného herce a v tomto případě i režiséra Ala Pacina, jehož Benátky ocení i zvláštní cenou festivalu.

Na festivalu se v hlavní soutěži bude ucházet o cenu například film Romana Polanského Carnage.

"Jsme velmi poctěni, že se světová premiéra odehraje na festivalu s takovou tradicí, jakou Benátky mají," uvedl producent Aloise Nebela Pavel Strnad.

Festival v Benátkách patří k nejstarším filmovým festivalům. Cenu si na něm převzali například Michelangelo Antonioni nebo Luis Bunuel. Předsedou poroty letošního ročníku benátského festivalu bude americký režisér a scenárista Darren Aronofsky, který byl v minulosti na tomto festivalu oceněn hlavní cenou Zlatý lev za film Zápasník a jehož Černá labuť v loňském roce festival v Benátkách zahájila.

Zájem ze zahraničí

"Po našich předchozích filmech Venkovský učitel a Návrat idiota, jež byly na festivalu v Benátkách uvedeny ve vedlejších sekcích, je Alois Nebel prvním filmem naší producentské společnosti Negativ vybraným přímo do hlavního programu benátského festivalu."

Uvedení v Benátkách je vynikajícím odrazovým můstkem pro mezinárodní distribuci Aloise Nebela. Světová práva k filmu už zakoupila německá společnost The Match Factory, jež mimo jiné distribuuje filmy režisérů Toma Tykwera, Akiho Kaurismäkiho a také snímek Strýček Búnmí thajského režiséra Aphičatponga Vírasetchakuna, který byl loni oceněn Zlatou palmou na filmovém festivalu v Cannes.

Alois Nebel - Teaser HD

Příběh výpravčího Aloise Nebela v podání Miroslava Krobota se odehrává v roce 1989 v zapadlé železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách; společnost hrdinovi dělá výhybkář Wachek (Leoš Noha), který se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftuje s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru horské stanice naruší Němý (Karel Roden), který překročí se sekyrou v ruce hranice, aby pomstil svou matku.

Důležitý český komiks

Samotářskému Nebelovi se často zjevuje německá oběť poválečného odsunu Dorothe (Tereza Voříšková); halucinace ho přivedou až do blázince a připraví ho o zaměstnání. Na cestě do Prahy najde na WC na Hlavním nádraží svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková); vrací se zpět do hor vybojovat vítězný boj s temnými stíny minulosti.

K realizaci filmu použil režisér poprvé v české kinematografii unikátní technologii zvanou rotoskopie, kombinující hraný a kreslený film.

Alois Nebel spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu následovaly dva další díly - Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Komiks vyšel také v Německu a Polsku.

Alois Nebel - Teaser HD

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist