Film mapující příběh protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, jejíž jeden z ústředních aktérů Ctirad Mašín v sobotu po delší nemoci zemřel v USA, hodlá jeho jmenovec Tomáš Mašín začít natáčet do dvou let. Přední tvůrce reklam, který před dvěma lety debutoval celovečerním snímkem 3 sezóny v pekle oceněným třemi Českými lvy, to dnes řekl ČTK. Původně chtěl s natáčením začít již letos, na nákladný film však stále nemá dostatek peněz.
"Pevně věřím, že (se začne natáčet) v následujících dvou letech," uvedl pětačtyřicetiletý Mašín, který je s legendami protikomunistického odboje vzdáleně spřízněn; jeho prapradědeček byl totiž bratrem jejich dědy, tedy prastrýcem kontroverzních odbojářů.
Scénář filmu o Mašínech režisérovi nabídl spisovatel Jan Novák, který jejich téma zpracoval knižně. Jeho kniha Zatím dobrý se ve výročních cenách Magnesia Litera stala knihou roku 2004; Novák se na připravovaném snímku podílí i jako spoluautor scénáře.
"Ten film mapuje roky života Mašínů a jejich rodiny krátce po druhé světové válce až po jejich odyseu v Německu," uvedl režisér, který chce asi polovinu děje v souladu s předlohou natočit právě v této zemi.
Film by měl stát až 85 milionů korun
"Sháníme i zahraničního koproducenta, konkrétně na německé straně," uvedl Mašín. Rozpočet filmu by podle něj mohl dosáhnout tři až 3,5 milionu eur (asi 73 až 85 milionů korun). "Jedná se o výpravný historický film, takže to není úplně jednoduché, je to práce na delší dobu," konstatoval Mašín.
Filmové 3 sezóny v pekle jsou působivou oslavou "rebelie bez příčiny" - čtěte ZDE
Diskusi o Mašínech podpoří chystaný film. Nechci nic hodnotit, říká režisér - čtěte ZDE
Sami bratři Mašínové se k nápadu svého jmenovce postavili příznivě, Josef Mašín dokonce s režisérem prošel trasu jejich útěku bývalým východním Německem. S jeho zesnulým bratrem Ctiradem se však režisér osobně nesetkal.
"Jako jedni z mála se neváhali postavit na ozbrojený odpor v rámci třídního boje, což je zde v Čechách zcela výjimečná záležitost," vyzdvihl význam skupiny bratří Mašínů režisér. "My se spíš vidíme v pozici obětí a víc tomu dokážeme rozumět," míní.
Jejich příběh si navíc podle něj zfilmování žádá. "Je v dobrém slova smyslu dobrodružný a baví mě už jen ta představa, že pět kluků, kteří se sotva holí, uniká celé armádě policistů a vojáků, kteří disponují těžkou technikou po dobu celého měsíce a nakonec se jim to víceméně podaří," dodal.
Tři uprchli, tři byli popraveni
Při ozbrojeném boji skupiny bratří Mašínů zemřelo několik lidí. Její členové se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. V roce 1953 překročili hranici s Německou demokratickou republikou a při incidentech zastřelili několik příslušníků policie.
Ještě předtím při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili pokladníka Josefa Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem.
Skupina měla šest členů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák, který se však jejich dobrodružné cesty osobně nezúčastnil, byli zatčeni a popraveni. Ctiradu Mašínovi, Josefu Mašínovi a loni zesnulému Milanu Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti; Mašínové návrat odmítli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist