Filmový svět obrací svůj pohled k italským Benátkám. Jak naznačil už včerejší zahajovací večer 68. ročníku tamního Mezinárodního filmového festivalu, nabitý program benátské přehlídky svou kvalitou letos zřejmě předstihne i jinak slavnější a prestižnější festival v Cannes.

Porota s čele s americkým režisérem Darrenem Aronofským bude od dnešního dne vybírat z třiadvaceti soutěžních filmů ten, který si příští sobotu odnese hlavní trofej, Zlatého lva. Ve světové premiéře bude v hlavní soutěži uveden nový film Davida Cronenberga, Romana Polanského, Steva McQueena či íránské kreslířky komiksů a režisérky úspěšného filmu Persepolis Marjane Satrapiové, která v Benátkách uvede svůj další komiksový přepis Kuře na švestkách.

Ze Sudet do Benátek a Toronta

Mimo soutěž pak své novinky představí Steven Soderbergh nebo Madonna. Ta se s dramatem W. E. o Američance Wallis Simpsonové, kvůli níž v roce 1936 abdikoval britský král Eduard VIII., předstoupí před kritiku a odborné publikum jako režisérka, stejně jako Al Pacino se svou Wilde Salome.

Poprvé po dlouhé době má v nesoutěžní sekci svého zástupce i Česká republika. Ve světové premiéře bude totiž v neděli večer v Benátkách v hlavním festivalovém kině Sala grande uvedena filmová adaptace komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99.

 

 

Originální formou vyprávěný příběh výpravčího ze Sudet je natočený metodou rotoskopie, kombinující herecké výkony s "překreslením" do animovaných sekvencí. Do Benátek jede nejen s ambicemi oslovit potenciální světové distributory, ale též s čerstvou pozvánkou na další podobnou akci světového formátu – za několik dnů bude uveden i na festivalu v kanadském Torontu, který by měl snímku Tomáše Luňáka otevřít pomyslné dveře i na severoamerický kontinent.

Ostrov plný hvězdných tváří

Na nedostatek hvězdných jmen si tentokrát pořadatelé festivalu konaném tradičně na ostrově Lido nemusejí stěžovat. Hned ve středu večer předvedl režisér a herec George Clooney na úvod festivalu svůj nový film, politické drama The Ides of March (Březnové idy), ve kterém také hraje jednu z hlavních rolí spolu s Philipem Seymourem Hoffmannem, Ryanem Bowlingem a Paulem Giamattim. Film, jenž se po novinářské premiéře podle agentury Reuters dočkal tlumeného potlesku, pojednává o Stephenu Myersovi, který je poradcem demokratického kandidáta na amerického prezidenta.

 

 

Myers, jehož ztvárnil Ryan Gosling, jde do politiky s řadou ideálů, pak se ale zaplete do vysoké hry, kde jde především o moc, kšefty a sex. Myersova šéfa, guvernéra Mika Morrise, si zahrál právě režisér filmu George Clooney. Film byl inspirován hrou Beau Willimona Farragut North, která sama volně čerpala z kampaně Howarda Deana v demokratických primárkách v roce 2004.

K dalším se zájmem očekávaným benátským filmům patří vedle Březnových id například Ferrarův 4:44 Last Day On Earth (4:44 Poslední den na Zemi), Polanského Carnage (Masakr) a adaptace špionážního románu Johna Le Carrého Tinker, Tailor, Soldier, Spy (Kotlář, krejčí, voják, špion). Jde o britsko-německou koprodukci v režii Švéda Tomase Alfredsona. Řada filmů je nabita hvězdami - jen ve snímku Stevena Soderbergha Contagion (Nákaza) hrají Matt Damon, Kate Winsletová, Marion Cotillardová, Jude Law a Gwyneth Paltrowová.


VÝPRAVČÍ ZE SUDET Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka má ambice stát se nejúspěšnějším českým filmem za posledních mnoho let. Originální metodou rotoskopie natočený příběh výpravčího ze Sudet, jemuž se zjevují historická traumata z doby nacistické i sovětské okupace, bude postupně uveden nejen na festivalu v Benátkách, ale i v kanadském Torontu. Foto: Aerofilms


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist