Dokumentem From the Sky Down o cestě rockové skupiny U2 ke slávě byl ve čtvrtek zahájen 36. ročník Mezinárodního filmového festivalu v kanadském Torontu. Slavnostní premiéry se zúčastnili i dva členové kapely - Bono a The Edge.

Podle agentury AFP to bylo v dosavadní historii festivalu vůbec poprvé, kdy byl jako úvodní film zvolen dokument. Vedle snímku Davise Guggenheima, který režíroval i oscarový dokument Nepříjemná pravda, se do 18. září představí dalších 267 celovečerních filmů a 68 krátkých snímků. Přes 120 z nich bude mít na festivalu světovou premiéru.

Publikum uvidí filmy s Georgem Clooneym, Bradem Pittem, Susan Sarandonovou, Viggem Mortensenem nebo Keirou Knightleyovou a také nové snímky režisérů Luca Bessona, Lasse Hallströma, Francise Forda Coppoly a Michaela Winterbottoma.

V Torontu bude uveden i český film Tomáše Luňáka Alois Nebel a slovensko-český snímek Cigán režiséra Martina Šulíka. 

Mezinárodní filmový festival byl v největším kanadském městě založen v roce 1976 a dnes patří k nejprestižnějším na světě. Často mezinárodním filmům slouží jako vstupní brána na severoamerický trh. Nezřídka se zdejší porotě také podaří vybrat filmy, které později uspějí v boji o Oscary. Loni například hlavní cenu na festivalu získal snímek Králova řeč, který si později odnesl čtyři Oscary, včetně toho za nejlepší film roku.

U2= From The Sky Down (Trailer)

U2= From The Sky Down (Trailer)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist