Legendární skupina Jasná páka oslaví 30. výročí svého založení koncertním turné, které zahájí 20. září v plzeňském klubu Zach´s Pub. Sérii 17 koncertů po celé republice zakončí 29. října v Krnově. V Praze se kapela personálně propojená se skupinou Hudba Praha představí 26. října v Kulturním centru Vltavská. Na jaro 2012 chystá Jasná páka nové album.

"Koncerty budou trvat kolem hodiny a půl, převážná většina věcí bude ze starého repertoáru doplněného ukázkami z chystaných novinek z připravované desky," řekl spoluzakladatel Jasné páky Michal Ambrož.

Skupina dnes představila nový singl No sex, no drugs, jehož autorem je zpěvák Petr Váša. Jako hráč na klávesové nástroje se na něm podílel i Roman Holý ze skupin Monkey Business a J.A.R.

Vedle kytaristy Ambrože a zpěváka Váši v současné sestavě Jasné páky působí bubeník David Koller, kytarista Vladimír Zatloukal, basista Marta Minárik a multiinstrumentalista Radovan Jelínek. Tradiční ženské vokály obstarávají zpěvačka Petra Studená a Ambrožova dcera Magdalena Ambrožová.

Jasná páka byla založena v roce 1981 a za necelé tři roky existence odehrála přibližně pět desítek koncertů. Po článku Nová vlna se starým obsahem v časopise Tribuna se v roce 1983 ocitla na černé listině.

Článek, který byl podepsán fiktivním jménem Jan Krýzl, odstartoval perzekuci alternativní české rockové scény, jež zasáhla především představitele punku a nové vlny. Zákazem byla kromě Jasné páky postižena celá řada kapel, například i Pražský výběr. Ambrož proto kapelu přestavěl a použil tehdy hojně používaný trik - soubor přejmenoval na Hudbu Praha.

Na podzim roku 2006 oslavila kapela označovaná tou dobou Jasná páka/Hudba Praha čtvrtstoletí od svého založení a vstoupila do Beatové síně slávy. O dva roky později se rozhodli zakládající členové Ambrož a Koller skupinu obnovit u příležitosti zahájení provozu multikulturního centra Meet Factory.

Kapela poté vystupovala jen zřídka, naposledy loni v říjnu na velkém koncertu v pražské O2 areně, kterým devět kapel oslavilo půlstoletí bigbítové hudby v České republice.

Hudba Praha / Jasná páka - špinavý záda

Hudba Praha / Jasná Páka - Pal vocud - Máma,táta