Zřejmě žádné období moderních dějin nebylo probádáno tolik jako doba druhé světové války, respektive éra nacistické třetí říše v třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století. Vedle odborných vědeckých studií zkoumajících příčiny a důsledky vzniku zrůdného diktátorského režimu Adolfa Hitlera dodnes vycházejí stále nové publikace pokoušející se tohoto "největšího zločince dvacátého století" ukázat v novém, civilnějším světle.

Nejen jako génia zla, šílence v uniformě obdařeného schopností strhnout svým řečnickým talentem masy pod tribunou, ale i jako obyčejného muže s obyčejnými lidskými potřebami a zvyky. A i když tyto historicko-literární pokusy často skončí spíše bezcennými, povrchními bulvárními spisky, najde se mezi nimi občas výjimka.

Jednou z nich je kniha německé historičky Heike B. Görtemakerové Eva Braunová: Život s Hitlerem, kterou v těchto dnech vydává v českém překladu nakladatelství Paseka.

Německá historička působící v Berlíně a americkém Bloomingtonu, která se fenoménem národního socialismu zabývá už řadu let, se tu pokusila poněkud korigovat obraz hloupé, politicky naivní povrchní blondýnky okouzlené životem na Berghofu, která stála zcela na okraji událostí nejtemnějšího období moderní historie. Historička to však nečiní nijak objevnými postupy - za její knihou stojí především detektivní hledání v archivech a desítky hodin pečlivé rešeršní práce.

Od Kershawa ke Knoppovi

Görtemakerová probádala ohromné množství historických pramenů, dokumentace, dobového materiálu i odborných prací svých slavnějších kolegů, k nimž i v samotné monografii často odkazuje - jen poznámkový aparát její ani ne čtyřsetstránkové knihy tvoří více než sto stran dodatků a odkazů, byť řazený čtenářsky nijak komfortně až na samý konec publikace.

Heike Görtemakerová tak cituje například dílo proslulého historika Iana Kershawa a jeho Hybris a Nemesis, kolegyně Anny Marie Sigmundové, která "ženám nacistů" věnovala na přelomu tisíciletí hned tři stejnojmenné svazky, jež se i v Česku staly bestsellerem, nebo dílo Guido Knoppa.

Skládá tak z rozmanitého materiálu překvapivě kompaktní mozaiku, z níž vyvstává velmi plastický obraz Hitlerovy družky a v závěru života i manželky. Podle ní byla Eva Braunová vším, jen ne příkladným nacistickým ideálem dokonalé ženy a matky.

Říkejte mi paní Hitlerová

Neobyčejně čtivou formou Görtemakerová líčí příběh ženy, která žila "ve výkladní skříni Německa", aniž by však její pravá totožnost Hitlerovy přítelkyně a milenky byla odhalena. O skutečné roli ženy, s níž se Hitler seznámil v ateliéru svého dvorního fotografa Heinricha Hoffmanna už v roce 1929, kdy jí bylo sedmnáct, totiž až do konce války nevěděl téměř nikdo z okruhu Hitlerovy nacistické elity, natož pak běžná veřejnost. Té bylo tajemství Evy Braunové odhaleno skutečně až po válce.

Hitlerova družka byla více než šestnáct let dokonale sžitá se svým převlekem "jedné z Hitlerových stenotypistek" - a namísto příkladného života skromné árijské ženy se vyžívala ve výstřednostech, které jí komfort Hitlerova sídla nabízel.

"Ani ji nenapadlo, aby se zřekla módních modelových šatů, šperků a šminek, světlé vlasy si přebarvovala na módní hnědé, filmovala, cvičila, předváděla se, poslouchala opovrhovaný černošský jazz, četla tehdy už zakázané autory," vzpomínala na přelomu tisíciletí další z Hitlerových písařek, Traudl Jungeová.

KNIHA

 

Heike B. Görtemakerová
Eva Braunová: Život s Hitlerem 
Paseka, Praha 2011, 355 stran

 

Právě od ní ostatně Heike Görtemakerová přebírá slavný citát "Říkejte mi paní Hitlerová", s nímž Eva Braunová přišla za svou kolegyní jen pár hodin před svou sebevraždou, kdy ji Adolf Hitler konečně pojal za manželku.

Nový životopis Evy Braunové postupně zkoumá všechny dosud zachované stopy tohoto pozoruhodného Hitlerova vztahu, dodnes obestřeného závojem tajemství, a soustředí je do překvapivě napínavého čtení, které se však ničím nezpronevěřilo historicko-vědeckým literárním postupům. Naopak, čtivě popisuje nejen známá, ale i nově získaná fakta.

Není divu, že se publikace už chopili filmaři - v roce 2013 by měl do kin vstoupit stejnojmenný film, v němž hlavní roli ztvární oscarová herečka Kate Winsletová.