Přehlídka filmů romana Polanského se seskuteční od 5. do 12. října v kinosále Francouzského institutu a v kině Ponrepo.

Polanski vězněm

"Nejnovější celovečerní snímky a výjimečná díla z 60. a 70. let doplní v retrospektivě krátké a studentské filmy, z nichž některé uvidí čeští diváci poprvé.

Kromě perel kinematografie jako Nůž ve vodě, Hnus, Rosemary má děťátko, Pianista nebo Muž ve stínu s předními herci bude uvedena také Pomsta Andrzeje Wajdy s Romanem Polanským v jedné z hlavních rolí," oznámila Kateřina Nevečeřalová z Francouzského institutu.

Cenu, kterou převzal ve Švýcarsku, měl ve Francii žijící Polanski dostat původně již před dvěma lety, cestou na festival ho však na základě amerického zatykače z roku 1978 zadržela švýcarská policie. "Lepší pozdě než nikdy," komentoval to filmař.

Důvodem amerického zatykače byla jeho aféra s třináctiletou dívkou - režisér se v roce 1977 přiznal, že s ní měl pohlavní styk. Sex s nezletilou je podle amerických zákonů považován za znásilnění.

V americkém vězení nakonec strávil půldruhého měsíce. Koncem ledna 1978, kdy dal soudce na srozuměnou, že ho pošle za mříže znovu, odletěl do Evropy a v USA od té doby z obav ze zatčení už nikdy nebyl.

Polanski hercem

Ještě před zahájením retrospektivy připravil Polský institut v Praze projekci snímků připomínajících herecké začátky Romana Polanského ve filmech Nashledanou zítra Janusze Morgensterna (uveden byl 27. září) a Nevinní čarodějové Andrzeje Wajdy (projekce bude 4. října).

Během příštího měsíce promítne také dokument o jazzmanovi a autorovi filmové hudby Krzysztofu Komedovi, který s Polanským spolupracoval na řadě filmů.

Rosemary má děťátko (1968) - upoutávka

Doprovodným programem přehlídky bude od 6. do 12. října v Galerii 35 ve Francouzském institutu a v kině Ponrepo výstava unikátních plakátů k Polanského filmům ze sbírek Muzea kinematografie v Lodži.

Více informací o retrospektivě naleznou zájemci na adresách www.polskyinstitut.cz, www.ifp.cz a www.bio-ponrepo.cz.

Muž ve stínu trailer CZ

The Pianist Trailer

Rosemary má děťátko (1968) - upoutávka

The Pianist Trailer

Muž ve stínu trailer CZ