Osobní život a uměleckou kariéru Jiřího Voskovce, souputníka Jana Wericha a spoluzakladatele Osvobozeného divadla, od jeho příchodu do Spojených států v roce 1950 až do smrti v roce 1981, přibližuje dokumentární film s názvem Můj otec George Voskovec. Dnes ho tvůrci představili na projekci v pražském kině Lucerna.

"Premiéra se uskuteční 13. října v pražském kině Lucerna za účasti obou Voskovcových dcer, které po úmrtí Voskovcovy první ženy skončily v adoptivní rodině," řekla režisérka Libuše Rudinská. Snímek se pak objeví v kinech a koncem roku vyjde na DVD. Dokumentaristka na Voskovce nahlíží především z pohledu jeho mladší dcery Gigi.

Hovoří o něm například Václav Havel, Miloš Forman, kamarád Jiří Planner, autor třísvazkové Korespondence V+W Ladislav Matějka a členové rodiny. Neztrácel smysl pro humor, byl zábavný, užíval si života, byl velice nešťastný - zní z plátna vzpomínky pamětníků. Celým snímkem prolíná čtení z korespondence v interpretaci Miloslava Mejzlíka.

"Právě ta byla mým prvotním impulsem k natočení tohoto snímku. Ukázala totiž, jak byl ten Voskovcův život barevný; a mě zajímalo zachytit jeho příběh obrazově," podotkla režisérka. Voskovcův hlas zní z plátna z rozhlasového rozhovoru, který koncem 60. let pořídil s Karlem Kynclem.

Obrazovou osu snímku vytvořily zajímavé, často i překvapivé a úsměvné ukázky z divadelních představení a filmů, v nichž Voskovec hrál.

Spoluzakladatel Osvobozeného divadla Jiří Voskovec byl o čtyři měsíce mladší než Jan Werich. Narodil se 19. června 1905 a v americké emigraci ho přežil o pouhých osm měsíců. Stejně jako Werich, byl i Voskovec velký talent českého divadla a filmu - byl režisérem, básníkem i charakterním hercem, ale doma se o něm mluvilo méně než o Werichovi.

Zejména proto, že po únorovém puči emigroval a komunisté se jej snažili z povědomí veřejnosti vymazat. Voskovec se však neztratil ani v americkém exilu - zahrál si v řadě snímků a prosadil se na Broadwayi. Mezi jeho známé filmové role patří postava porotce číslo 11 ve filmu Dvanáct rozhněvaných mužů z roku 1957.

V roce 1948 odešel Voskovec z Československa již podruhé. Poprvé jej spolu s Werichem vyhnala německá okupace. V nemilost upadla dvojice, která ve svých hrách s neopakovatelným humorem varovala před fašismem. Celá 30. léta přitom jejich Osvobozené divadlo, kde vystupovali s fenomenálním skladatelem a klavíristou Jaroslavem Ježkem, významně utvářelo kulturní klima první republiky. Od roku 1990 má Voskovec společný hrob s Werichem na pražských Olšanech.

Můj otec George Voskovec (2011) oficiální trailer

Můj otec George Voskovec (2011) oficiální trailer

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist