Brněnské publikum v neděli po 102 letech mohlo slyšet rekonstrukci ztracené skladby Leoše Janáčka, ke které ho inspirovala povídka Kreutzerova sonáta od Lva Nikolajeviče Tolstého. Na program svého nedělního koncertu ji zařadilo Moravské klavírní trio. O existenci Janáčkovy skladby odborná veřejnost věděla, záznam se však nedochoval. Hudebníci proto skladbu museli před zařazením do svého repertoáru rekonstruovat ze skic, řekl houslista a člen Moravského klavírního tria Jiří Jahoda.

"Skladbu pravděpodobně v Brně nikdo 102 let nehrál, protože neexistoval notový záznam. Pravděpodobnost, že jsme ji uvedli první, hraničí s jistotu," uvedl Jahoda.

Ztracené trio mělo premiéru v Brně v dubnu 1909. Muzikologové se domnívají, že partituru poté zničil možná sám autor. Janáček totiž později stejné téma rozpracoval do podoby slavného smyčcového kvartetu. Z původního tria zbylo jen pár skic.

Představa ztraceného díla zaujala už několik generací muzikologů a skladatelů. Dva z nich, Angličan Paul Wingfield a Čech Jarmil Burghauser, se v minulosti pokusili o rekonstrukci. Z jejich pokusů, ze studia kvartetních partitur i vlastní interpretační praxe vychází také rekonstrukce připravená pro Moravské klavírní trio. Notový zápis skladby pořídila violoncellistka Pavla Jahodová.

Skladba zazněla v Křišťálovém sále Staré radnice v Brně, a to na zahajovacím koncertu abonentního cyklu. Moravské klavírní trio zařadilo na program ještě skladby Wolfganga Amadea Mozarta a Petra Iljiče Čajkovského. V Moravském klavírním triu vystupují s houslistou Jahodou ještě klavíristka Jana Ryšánková a violoncellista Miroslav Zicha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist