Dokumentární film s hranými pasážemi Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče čeká britská premiéra přímo v sídle filmové akademie BAFTA v Londýně.
Uvedení může snímku především vynést nominaci na prestižní ocenění akademie. Tu v kategorii zahraničních filmů letos získal snímek Muži, kteří nenávidí ženy.
Britské premiéry Nickyho rodiny se 10. listopadu zúčastní 102letý sir Nicholas Winton i některé z někdejších dětí, které sir Winton před druhou světovou válkou zachránil před nacisty.
Právě o této události Mináčův film, který už posbíral řadu prestižních mezinárodních cen, vypráví.
Mináčův snímek Nickyho rodina získal v srpnu cenu diváků za nejlepší dokument na filmovém festivalu v Montrealu, kde soutěžil společně s dalšími třiapadesáti tituly v sekci "Dokumenty světa". Snímek obdržel ocenění také na Mezinárodním filmovém festivalu v Jeruzálemě a letos v Karlových varech. Naposledy byl oceněn hned dvakrát v pátek na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově. Obdržel tam cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii od 13 do 18 let a Zvláštní cenu poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem.
Při londýnském uvedení Nickyho rodiny budou mezi hosty politici, ministři britské vlády, moderátoři BBC nebo třeba hudební skladatel Carl Davis, který letos vystoupil na festivalu Prague Proms.
Po uvedení v sídle britské filmové akademie se chystá americká premiéra v New Yorku a Washingtonu, odkud film zamíří na festivaly do Sydney a Hongkongu. Už se také připravují dabované verze ve francouzštině a němčině.
Snímek Nickyho rodina byl podle údajů Unie filmových distributorů divácky také nejúspěšnějším českým dokumentem posledního roku, kdy jej vidělo přes 33 tisíc diváků.
Celovečerní film Nickyho rodina vypráví příběh záchrany 669 československých, hlavně židovských dětí těsně před druhou světovou válkou.
Prostřednictvím faktů, autentických záběrů i hraných rekonstrukcí přibližuje Wintonův ušlechtilý čin, díky němuž se děti podařilo zachránit před nacistickými koncentračními tábory.
Winton byl za svůj čin ve vlasti povýšen do šlechtického stavu, Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Matej Mináč - rozhovor s režisérem
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist