Vůbec největší výstavu děl španělského malíře Pabla Picassa v dějinách pevninské Číny otevřelo v pondělí v Šanghaji pařížské Picassovo muzeum.

Rekonstrukce Picassova muzea

Tři měsíce trvající výstava v čínském pavilónu bývalé světové výstavy Expo v Šanghaji představuje 48 maleb průkopníka kubismu, stejně jako jeho sochy či grafiky.

"Tohle je pro nás způsob, jak vzdělat dvě nebo tři generace čínské veřejnosti," řekla před zahájením zahájením výstavy ředitelka muzea Anne Baldassariová.

Pařížské Picassovo muzeum je uzavřeno na téměř dvouletou rekonstrukci, což umožnilo několika městům na světě včetně San Franciska, Sydney a Toronta vystavit díla z jeho sbírek.

Podle soukromé šanghajské výstavní společnosti Sponsor Tix-Media stála výstava včetně přepravy vzácných děl do Šanghaje téměř milion eur.

Když bylo Picassovi 14 let

Picasso se poprvé představil Číně v roce 1983, kdy tehdejší francouzský prezident Francois Mitterrand zahájil v Pekingu výstavu 25 Picassových děl.

Šanghajská expozice je větší nejen rozsahem, ale také mapuje všechna období Picassova života od doby, kdy mu bylo teprve 14 let, až po dílo dokončené rok před jeho smrtí v roce 1973.

Díla vystavovaná v Šanghaji měli předtím možnost shlédnout návštěvníci v Tchaj-peji. Picassovo muzeum se snaží najít výstavní místo i v čínském hlavním městě Pekingu, než se expozice vydá na turné po několika dalších asijských městech, uvedla Baldassariová.

Výtěžek z výstav na světě pomůže pokrýt náklady převyšující 50 milionů eur na rekonstrukci Picassova muzea, která mimo jiné ztrojnásobí jeho výstavní prostory, dodala.