Úterní vydání Hospodářských novin přineslo recenzi nového alba Björk, které se jmenuje Biophilia a spíš než o desku v klasickém slova formátu jde o všeobsažný multimediální projekt. Jeho součástí jsou také videohry a programy pro dotyková zařízení firmy Apple, tzn. například displeje iPad nebo telefony iPhone.

Jejich autory jsou přední nezávislí programátoři jako Theo Gray, vysokoškolský student Max Weisel nebo samotní muzikanti. Björk je oslovila na základě programů, které pro platformu Applu vyrobili už předtím, a s programátory pak strávila několik dnů "brainstormingem" na svém rodném Islandu.

Dvě verze not

Každá píseň obsahuje kromě samotného programu i dvě verze notace, přičemž jedna odpovídá klasickému evropskému notopisu a druhá je ryze barevná, sestavená z forem a tvarů, jež představují jednotlivé tóny a nástroje.

Björk, která se před vydáním alba často přirovnávala k "frustrované učitelce hudby", tím sleduje poučné cíle. Správným hraním a interakcí s programy lze měnit výslednou podobu písniček, což by třeba u dětí mělo vyprovokovat tvůrčí impulz.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se