Letošní laureátkou Státní ceny za literaturu se stala spisovatelka Daniela Hodrová. Odborná porota ocenila nejen její poslední román Vyvolávání, ale i dosavadní literární tvorbu.

Státní cenu za překladatelské dílo získal odborník na tvorbu Williama Shakespeara Martin Hilský.

Druhá žena

Kromě Státních cen dnes v Nostickém paláci zazněla i jména letošních laureátů Cen ministerstva kultury za přínos divadlu, hudbě, výtvarnému umění, architektuře a Cen ministerstva kultury za přínos kinematografii a audovizi.

"Ačkoliv jsem přesvědčen, že umění je nadpohlavní, je třeba zmínit, že je to teprve podruhé, co cenu získala žena. Hodrová nepatří k pisálkům, již každý rok chrlí několik titulů. Dlouhé časové intervaly mezi jejími knihami svědčí o její estetické odpovědnosti," okomentoval rozhodnutí odborné poroty její místopředseda Vladimír Novotný.

Hodrová za sebou ve "spisovatelském klání" zanechala například Emila Hakla či Radku Denemarkovou a doplnila řady předešlých laureátů, kde nechybí například Milan Kundera, Ludvík Vaculík či Josef Škvorecký.

Český Shakespeare

Ocenění se dočkal i jeden z předních překladatelů z angličtiny a znalec shakespearovské doby – Martin Hilský, který letos vydal kompletní překlad díla Williama Shakespeara.

Hilský do češtiny přeložil autorovy komedie, tragédie i básnické sonety. "Máte-li překládat 400 let staré hry, máte jen dvě možnosti. Buď budete text překládat věrně, doslova nebo jej přeložíte tak, aby se dal hrát na divadle.

Hilskému se podařilo, že ty hry jsou neobyčejně působivé na divadle, a zároveň věrné, co se týče podoby s originálem," uvedl předseda poroty Jiří Hanuš s tím, že v Česku není většího odborníka na alžbětinskou dobu a dílo jejího nejslavnějšího autora.

 

Oba laureáti Státních cen dostanou kromě diplomu i peněžní ocenění ve výši 300 000 korun.

Kdo přispěl kultuře

Cena ministerstva kultury za přínos divadlu letos náleží vůbec poprvé tanečníkovi. Choreograf Jiří Kylián titul získal za "dlouhodobé zásluhy v rozvoji tanečního umění v celosvětovém měřítku a za soustavnou podporu českému tanci".

Hudební publicista a popularizátor jazzové hudby v Česku Lubomír Dorůžka pak získal ocenění za přínos české hudební scéně, kategorii výtvarného umění vévodil Leoš Válka, kterého porotci ocenili za vybudování Centra současného umění DOX v Holešovicích.

Za celoživotní dílo byl oceněn také architekt Miroslav Masák a kategorii kinematografie a audiovize vévodil Jan Němec a in memoriam hudební skladatel Zdeněk Liška.

Slavnostní předání cen z rukou ministra kultury Jiřího Bessera proběhne ve čtvrtek večer na ceremonii v Národním divadle.

Velký rozhovor s Danielou Hodrovou vychází ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin