V New Yorku byl v úterý večer za 43,2 milionu dolarů (800 milionů korun) vydražen obraz I Can See the Whole Room... and There's Nobody in It! amerického malíře Roye Lichtensteina.

Je to zatím nejvyšší částka, za kterou se některé z Lichtensteinových děl prodalo.

Konečná cena obrazu z roku 1961 odpovídala odhadu aukční síně Christie's, který se pohyboval mezi 35 a 45 miliony dolarů.

 

Dosavadní rekord mezi Lichtensteinovými díly držel obraz Ohhh... Alright..., který byl téměř přesně před rokem prodán za 42,6 milionu dolarů.

Oba obrazy, tak jak bylo pro Lichtensteina typické, nesou svůj název i v bublině s textem, která je součástí děl.

Roy Lichtenstein

Americký malíř, grafik a sochař, představitel pop-artu proslul především svými obrazy, v nichž pracoval s motivy z komiksů. Narodil se v New Yorku v roce 1923 a zemřel tamtéž před 14 lety.

Zatím nejdražším obrazem všech dob se v roce 2006 stalo dílo amerického malíře Jacksona Pollocka No.5, 1948, za něž tehdy anonymní sběratel zaplatil 140 milionů dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist