V Místodržitelském paláci se ve čtvrtek otevírá výstava maleb benátské školy z poloviny 16. do konce 18. století, kterou připravila Moravská galerie v Brně.
Expozici s názvem Colorito tvoří přes čtyřicet pláten, jež kurátor Zdeněk Kazlepka v průběhu let našel na zámcích ve Slezsku a na Moravě, ve fondech olomouckého arcibiskupství nebo v muzeích umění a která byla následně seřazena do tematických celků podle materiálů či historických souvislostí.
Malby z odlehlých chodeb
Díla byla vybrána z nejstarších, převážně aristokratických sbírek, které mnoho let vlastnili Lichtenštejnové, Kaunitzové, Widmannové, Habsburkové, Silva Taroucové nebo např. Kleinové z Vízmberka.
"Výstava si klade za cíl rozšířit dosud mezerovité poznání obrazů benátského původu o mistrovská díla, z nichž některá byla během pětileté práce doslova vynesena ze zámeckých depozitářů, odlehlých chodeb či salonů," řekl Kazlepka.
Mistrovské dílo po opravě
Některá díla bylo nutné zrestaurovat a na základě restaurátorských průzkumů tudíž poskytla cenné informace pro uměleckohistorickou analýzu, která u mnoha zapomenutých či opomíjených maleb přinesla klíčové informace. Kurátoři jsou přesvědčeni, že u několika kusů se jedná o mistrovská díla benátského malířství.
K nejvýznamnějším plátnům na výstavě patří Portrét hraběte Collalta, jehož autorem je Paolo Veronese. "Je vynikající po stránce umělecké, navíc vypovídá o osobě, která má vztah k moravským dějinám," uvedl Kazlepka s poukazem na bývalé panství rodu Collalto v Brtnici u Jihlavy.
Mimořádným dílem je veduta od Bernarda Bellota, známého pod přezdívkou Canaletto. Dalším slavným tvůrcem zastoupeným v expozici je Francesco Bassano, jehož dílo Ecce homo vzniklo jako součást pašijového cyklu pro kostel v Brescii.
Moravská galerie vystavuje benátské obrazy
Proč právě Benátky
Pro benátské malířství se v 16.–18. století stala příznačná široká mnohovrstevnatost témat a stylů pramenící z jedinečnosti politického, společenského a kulturního klimatu města na laguně.
Výstava "Colorito: Malířství v Benátkách 16.–18. století z moravských a slezských sbírek" kurátora Zdeňka Kazlepky je v Místodržitelském paláci a uspořádala ji Moravská galerie v Brně.
17/11/2011 – 20/5/2012
Obrazům s náboženskými náměty, s mytologiemi, historiemi, alegoriemi, vedutám a capricciím, obrazům s erotickým podtextem, se všudypřítomným tématem smrti, s barokními mukami, úzkostmi a nepokoji odpovídaly četné návraty v podobě "neostylů", caravaggiovský a riberovský naturalismus a různé manýry výstřednosti, zběsilosti, nostalgie, melancholie, zhmotněných nočních můr a prostorové centrifugální dynamiky.
Takové obrazy však nevznikaly pouhou náhodou – jejich tvůrci se mnohdy řídili vkusem urozených objednavatelů, současnými literárními trendy v poezii a dramatu, volnomyšlenkářskými hnutími a dalšími faktory.
Moravská galerie vystavuje benátské obrazy
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist