Pouze dvakrát, 23. listopadu a 12. prosince, se na Nové scéně Národního divadla uskuteční představení Noc v NanoPOLIS.

Jeho protagonisty budou mimo jiné členové kapely Tata Bojs a taneční skupiny DekkaDancers, kteří se v rámci projektu NanoPOLIS pokusí přitáhnout mladé lidi k zájmu o vědu a umění.

Z vědců budou umělci

Projekt je výsledkem několikaleté práce Uskupení Tesla a jeho partnerů z oblasti umění a vědy.

"Tata Bojs se opět spojí s Klárou Nemravovou, taneční performance DekkaDancers se prolnou s chemicko-fyzikálními experimenty přímo na jevišti Nové scény, z vědců se stanou umělci a naopak," uvedl mluvčí Nové scény Jan Plíhal.

Dodal, že součástí projektu NanoPOLIS bude na Nové scéně také výstava, která si klade za cíl vzbudit zájem o přírodovědné obory i vědu a umění obecně.

Tkaní polymerních nanovláken

"NanoPOLIS je ojedinělý pokus vědců a umělců společně zprostředkovat divákům ponor do neznámých dimenzí hmoty, krásu vědy, fascinaci přírodou a touhu po poznání. Představení je zároveň o síle kreativity, která je společná vědcům i umělcům," uvedl autor projektu Alexandr Prokop z Uskupení Tesla, který se s Tomášem Žižkou podílel na scénáři a dramaturgii Noci v NanoPOLIS.

Přestavení bude rozdělené na tři části. V první z nich vystoupí trio vědců Tros Pedros - Petr Slavíček, Petr Holdhauser a Petr Cígler. Na jevišti předvedou řadu chemických experimentů, jejichž průběh obrazově doprovodí tanečníci z DekkaDancers.

V závěru první části zazní Entropic Symphony v podání stacionárních strojů. Jejím autorem je jeden z vědců Petr Cígler, který se aktivně zabývá i skladatelskou činností na poli takzvané nové hudby.

Druhá část bude ve znamení elektrospinningu - procesu, při kterém elektrické pole "tká" polymerní nanovlákna. V rytmu elektrospinningu se uskuteční choreografie Tanečního studia Magdalena Ludmily Rellichové, která spojuje tanec s videoprojekcí, živými experimenty a přednáškou o nanotechnologiích teoretického fyzika Davida Lukáše a vynálezce Pavla Pokorného.

Ožije Nanoalbum

V závěrečné části večera připomenou Tata Bojs v jedinečném spojení s taneční skupinou DekkaDancers své koncepční album Nanoalbum. Na nové scéně tak ožije příběh bytostí iToma, Elišky a jejich elektronického psíka Hala 9000. Jako speciální host navíc vystoupí bývalá zpěvačka Tata Bojs Klára Nemravová.

Tata Bojs - Opakování (oficiální videoklip)

"Jsem moc rád, že si můžeme společně s DekkaDancers připomenout něco, co vypadalo, že už se nikdy neprobudí. Považuju také za dost významné, že s námi po celých sedmi letech bude opět pět Klára Nemravová," sdělil spoluautor hudby a autor vizuálního konceptu ke koncertu Milan Cais.

Upřesnil, že Nemravová zazpívá roli Elišky a na chvíli se "transformuje do sexbomby 90/60/90".

Tata Bojs - Opakování (oficiální videoklip)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist