Proslulý český výtvarník Zdeněk Miler zemřel 30. listopadu kolem 15:00, bylo mu 90 let.

"Nakreslit ho mi trvalo dva roky. Ona je to taková myš a ještě k tomu nemá ani uši," popisoval Miler, jak vznikla postava Krtka.

Jeho kresba proměnila nevzhledného nepřítele zahrádkářů v miláčka dětí. Za první film Jak Krteček ke kalhotkám přišel z roku 1957 dostal benátského lva, následovaly seriály pro německou televizi.

18 hodin denně

"Často jsem zapomněl na svět, vůbec jsem od toho nemohl vstát. Tenkrát jsem to mohl dělat pořád a nebyl jsem unavený. Teď u toho každou chvilku usnu," usmíval se Miler, když slavil 85. narozeniny.

Na Krtečkovi někdy pracoval i osmnáct hodin denně.

V roce 1963 se vrátil malý černý hrdina na filmové plátno v příběhu nazvaném Krtek a autíčko. Tentokrát už byl film beze slov, aniž by ovšem ztratil cokoliv na své srozumitelnosti, jediným zvukovým doprovodem kromě hudby je vyjadřování Krtka v několika citoslovcích.

Jak Krtek ke kalhotkám příšel

Zdeněk Miler prozradil: "To jsou hlasové záznamy mých dvou dcer ještě z doby, kdy byly malé. Tenkrát jsem je natočil a od té doby je stále kopíruji. Zatím jsem nic lepšího nenašel, i když jsem tomu věnoval i za pomoci mých přátel spoustu času a práce. Měl jsem zřejmě tenkrát na děvčata příznivý vliv, takže se před mikrofonem chovala naprosto přirozeně a já z nich dostal nádherný smích, krásné dětské údivy a dokonce i pláč, což bylo velice těžké, protože aby se dítě hezky rozplakalo - i když pláče mnohokrát za den - je velmi obtížné..."

A pak se už zvolna rozběhl světově proslulý seriál: Krtek a raketa, Krtek a transistor, Krtek a televizor atd.

Krtek a autíčko

Krtek a zápalky

Krtek a tranzistor

Krtek a lízátko

Jak Krtek ke kalhotkám příšel

Krtek a autíčko

Krtek a lízátko

Krtek a zápalky

Krtek a tranzistor