Americký rapper, zpěvák, producent a herec Kanye West se v Los Angeles stal nejúspěšnějším účastníkem nominačního večera pro únorové rozdělování hudebních cen Grammy.

Získal sedm nominací, zatímco favorizovaná britská zpěvačka Adele šest, stejně jako americký písničkář Bruno Mars a rocková skupina Foo Fighters.

Druhá nominace pro Bělohlávka

Za největší překvapení večera ale americká televize NBC označila hvězdu elektronické taneční hudby Sonnyho Moorea známého jako Skrillex s pěti nominacemi.

Jiří Bělohlávek, šéfdirigent Symfonického orchestru BBC, získal nominaci na Grammy za provedení šesté symfonie Bohuslava Martinů. Bělohhlávek získal nominaci už v roce 2005, tenkrát za třetí a čtvrtou symfonii Bohuslava Martinů, kterou nahrál s Českou filharmonií.

V minulosti se mezi finalisty objevila například Magdalena Kožená nebo dirigent Adam Klemens. Loni byl nominovaný Český národní symfonický orchestr, který se podílel na nahrávání desky I Dreamed A Dream zpěvačky Susan Boyleové.

Fantazie Kanyeho Westa

Kanye West získal nominaci na nejlepší píseň se songem All of the Lights. Album My Beautiful Dark Twisted Fantasy, jehož je součástí a které mnozí odborníci považují za špičkové, ale ve své kategorii nominaci překvapivě nedostalo.

Adele podle očekávání bodovala se svým albem "21", které se letos se 4,5 miliony prodaných nosičů stalo nejpopulárnějším. Truchlivé album o rozbitém vztahu dvou lidí získalo nominaci spolu s albem americké rockové formace Foo Fighters (Wasting Light) a albem Lady Gaga Born This Way.

O cenu pro nejlepší album se ještě budou ucházet Bruno Mars (Doo-Wops & Hooligans) a barbadoská zpěvačka Rihanna (Loud).

Gaga potřetí za sebou

Lady Gaga získala nominaci na cenu o nejlepší album třetí rok za sebou. Adele se kromě tohoto ocenění bude ucházet o cenu za nejlepší nahrávku a nejlepší píseň (Rolling in the deep). Čtyři nominace si z dnešního večera odnesl americký zpěvák Bon Iver, který získal nominace na objev roku, dvě za nejlepší nahrávku a další dvě za nejlepší píseň.

Kanye West - Runaway

Oproti minulým letům se počet oceňovaných kategorií snížil ze 109 na 78, ale těch nejsledovanějších je zhruba deset. Zlaté gramofony se například udělují i za nejlepší hudební styl, produkci, kvalitu zvuku či výtvarné ztvárnění alba.

Stejně jako v posledních třech letech, i letos organizátoři prezentovali nominace na výpravném koncertu vysílaném živě za účasti vítězů loňské soutěže. Ceremoniál vyhlašování letošních vítězů a udílení cen uvidí Los Angeles a s ním stamiliony lidí na celém světě příští rok 12. února.

Kanye West - Runaway

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist