Evropskou filmovou cenu za nejlepší film letos získalo drama Melancholia od dánského režiséra Larse von Triera. Porota o tom rozhodla na sobotním ceremoniálu v Berlíně.

Ceny, které agentura ČTK označuje za "evropské Oscary", se letos rozdávaly již po čtyřiadvacáté. Za nejlepší herecký výkon je letos získali britští herci Tilda Swintonová a Colin Firth.

Melancholie kontroverzního filmaře von Triera s osmi nominacemi, z nichž proměnil tři, platila za favorita večera.

Britskou herečku Swintonovou porota ocenila za výkon v dramatu Musíme si promluvit o Kevinovi. Firth zaujal rolí britského krále Jiřího VI. ve snímku Králova řeč, za kterou již letos dostal Oscara. Film si stejně jako Melancholia odnesl tři ceny.

V kategorii dokument vyhrál 3D snímek Pina režiséra Wima Wenderse o uznávané německé choreografce Pině Bauschové. Ten by podle agentury DPA mohl mít šanci i při únorovém předávání cen americké Akademie filmových věd a umění.

Cenu za nejlepší režii si odnesla Susanne Bierová z Dánska. Drama Lepší svět této režisérky už má na svém kontě i Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Potlesku ve stoje se dočkal pětaosmdesátiletý francouzský herec Michel Piccoli, který obdržel zvláštní cenu.

Celkem rada Evropských filmových cen letos vybrala do soutěže 45 filmů ze 32 zemí. Následně pak několik týdnů vybíralo 2500 členů Evropské filmové akademie nominace pro jednotlivé kategorie.

Soutěže se letos účastnily i české filmy Lidice režiséra Petra Nikolaeva a Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera, které však nezískaly nominaci v žádné z celkových 13 kategorií.

Melancholia Trailer (Lars von Trier)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist