Ve věku osmdesáti let zemřel bluesový kytarista Hubert Sumlin. Někdejší spoluhráč legendárního Howlin' Wolfa a později lídr sestavy, která se v roce 2005 zastavila na šumperském festivalu Blues Alive, zemřel v neděli na srdeční zástavu v nemocnici v New Jersey, potvrdil regionální deník Shreveport Times.

Sumlin, který patřil k generaci vyrůstající v temných časech po krachu na burze, se poprvé výrazněji prosadil začátkem 50. let, kdy z rodné Mississippi jako desetitisíce dalších přesídlil za prací do Chicaga. Na špičku jej vystřelilo, když se stal členem kapely Chestera Burnetta neboli muže vystupujícího pod přezdívkou Howlin' Wolf.

Přátelství z Coca-Coly

Poprvé se potkali již ve čtyřicátých letech. "Zrovna jsem u skladu srovnával krabice s Coca-Colama, mohlo mi být jedenáct nebo dvanáct. Když jsem se otočil, zjistil jsem, že ty Coca-Coly někdo ukradl," vzpomněl Sumlin před lety pro deník New York Times.

Vydrželi spolu až do Wolfovy smrti v roce 1976, kdy už měl Sumlin vybudovanou pověst a za sebou řadu natáčení v chicagských studiích Chess Records nebo v Sun Records v Memphisu. Se svým přítelem Wolfem nabrali mimo jiné úspěšné singly Hidden Charms, The Red Rooster nebo Smokestack Lightning.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se