Ministra kultury Jiřího Bessera, který ve čtvrtek rezignoval, by měl podle Asociace režisérů a scénáristů a Českého filmového a televizního svazu ve funkci nahradit rektor AMU a bývalý ředitel ČT Ivo Mathé.

Podporu mu vyjádřily v otevřeném dopise adresovaném premiéru Petru Nečasovi. Tvrdí v něm, že Mathé je nejvhodnějším adeptem na post ministra kultury, který není pouze politickou funkcí.

"Vyžaduje profesionála v oboru znalého veškerých souvislostí, akceptovaného širokou uměleckou veřejností," cituje z dopisu ČTK.

"Mathé svým celým životem prokázal a dodnes prokazuje, že takovou osobností je. Jeho jmenování podporujeme ku prospěchu veškerého kulturního dění v této zemi."

Podle dřívějších informací je mezi kandidáty na nového ministra kultury poslankyně Alena Hanáková, dále náměstek ministra Radek Zdráhal nebo jeho žena, muzikantka Zuzana Lapčíková. Šéf poslanců TOP 09 a předseda Starostů Petr Gazdík hovořil o celkem sedmi kandidátech.

Za iniciativou, která chce podle Lidových novin do funkce prosadit Mathého, stojí sochař David Černý, herec Jiří Bartoška a dokumentaristka Helena Třeštíková.

"Ivo Mathé naším kandidátem bohužel není. Upřednostňovali bychom stranického člověka a nejlépe ženu," řekl Gazdík, jehož STAN hodlá vybrat kandidáta na nového ministra v pondělí.

Související