Nejvíce nominací na prestižní filmové ceny Zlatý glóbus získal černobílý, němý film Umělec.

Snímek, který vzbudil rozruch na letošním festivalu v Cannes a který stále nemá českou distribuci, může uspět v šesti kategoriích. Porota ho nominovala na nejlepší komedii či nejlepší muzikál.

Dobře si vedli Clooney i Allen

Po pěti nominacích, včetně té na nejlepší drama, mají filmy Děti moje s Georgem Clooneym v hlavní roli a Černobílý svět, který vypráví o hnutí za občanská práva.

Čtyři nominace získal Den zrady, politické drama George Clooneyeho, stejně jako Půlnoc v Paříži režiséra Woodyho Allena.

Spielberg spíš zklamal

O cenu za nejlepší drama se vedle snímků Děti moje a Černobílý svět budou ucházet ještě filmy Hugo a jeho velký objev, Moneyball, Válečný kůň a Den zrady.

KDO ZÍSKAL NOMINACE

Nejlepší režisér

Woody Allen (“Půlnoc v Paříži”)
George Clooney (“Den zrady”)
Michel Hazanavicius (“Umělec”)
Alexander Payne (“Děti moje”)
Martin Scorsese (“Hugo”) 

Nejlepší drama

Děti moje
Černobílý svět
Hugo
Den zrady
Moneyball
Válečný kůň

Nejlepší herec v dramatu

George Clooney (“Děti moje”)
Leonardo Dicaprio (“J. Edgar”)
Michael Fassbender (“Stud”)
Ryan Gosling (“Den zrady”)
Brad Pitt (“Moneyball”)

Nejlepší herečka v dramatu

Glenn Close (“Albert Nobbs”)
Viola Davis (“Černobílý svět”)
Rooney Mara (“Muži, kteří nenávidí ženy”)
Meryl Streep (“Železná lady”)
Tilda Swinton (“Musíme si promluvit o Kevinovi") 

Nejlepší animovaný film

Tintinova dobrodružství
Velká vánoční jízda
Auta 2
Kocour v botách
Rango

Nejlepší zahraniční film

Válečné květy (Čína)
V zemi mléka a krve (USA)
Chlapec s kolem (Belgie)
Rozdělení (Írán)
Kůže, kterou nosím (Španělsko)

Nejlepší scénář

Umělec
Děti moje
Den zrady
Půlnoc v Paříži
Moneyball

Právě snímek Válečný kůň od režiséra Stevena Spielberga označují zpravodajové deníku New York Times za zklamání večera - očekávalo se, že film Spielbergovi vynese nominaci na nejlepšího režiséra.

Nejlepším snímkem v kategorii komedie a muzikál se vedle černobílého francouzského filmu The Artist mohou stát ještě Ženy sobě, Půlnoc v Paříži, Můj týden s Marilyn nebo 50/50.

Na nejlepšího filmového herce v kategorii drama byli nominováni Brad Pitt, George Clooney, Michael Fassbender, Ryan Gosling a Leonardo DiCaprio.

Pro Aloise Nebela nic

Mezi nominacemi na zahraniční filmy se objevil českým divákům známý snímek Kůže, kterou nosím od režiséra Pedro Almodóvara. Porota ocenila také čínský film Válečné květy, íránský snímek Rozdělení nebo belgický titul Chlapec s kolem.

Z animovaných filmů jsou nominována například Tintinova dobrodružství nebo Kocour v botách, které jsou momentálně k shlédnutí i v českých kinech.

Český animovaný film Alois Nebel, jehož producenti se ambicemi na Zlaté glóby netajili, se mezi nominované nedostal.

Upadá prestiž Zlatých glóbů?

O udělení Zlatých glóbů rozhoduje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Na galavečeru je nad večeří a přípitky oznámili herci Woody Harrelson, Gerard Butler, Rashida Jones a Sofia Vergara.

Slavnostní vyhlášení cen, které se budou rozdávat již po devětašedesáté, se uskuteční 15. ledna příštího roku na galavečeru v Beverly Hills.

Modervat bude opět komik Ricky Gervais, jehož loňské vystoupení vzbudilo rozruch a leckdy negativní reakce v britském i americkém tisku.

Jak dnes dopoledne upozornila agentura AP, Zlaté glóby jsou tradičně solidním ukazatelem toho, který ze snímků má šanci na Oscara. Navzdory tomu, že v posledních letech se laureáti Zlatých globů s nositeli Oscarů míjeli.

Například loňský snímek Opravdová kuráž od bratří Coenů nezískal jedinou nominaci na Zlaté glóby, následných nominací na Oscara bylo naopak deset, ačkoliv sošku film nezískal ani jednu.

Letošní ročník tento trend zřejmě nezmění, předvídají po dnešních nominacích zpravodajové deníku New York Times. Porota rozhodující o Zlatých glóbech si nijak nepomohla, když třem snímkům udělila stejný počet nominací.

externí video - trailer z nominovaného Umělce

Podívejte se na trailer z Umělce, který má nejvíc nominací na Zlaté glóby
The_Artist_-_Official_Trailer_HD_.mp4.jpg

 

externí video - trailer z nominovaného filmu Děti moje

Trailer ze snímku Děti moje, který díky Georgi Clooneymu získal nominace na Zlaté glóby
D_ti_moje_The_Descendants_2011_-_esk_HD_trailer.mp4.jpg