Také Slováci se loučili s nedávno zesnulým posledním československým a prvním českým prezidentem Václavem Havlem. Vzpomínkový koncert nazvaný Drahý Václav se uskutečnil v úterý večer v Bratislavě.

Pietní akce měla dvě části - otevřený koncert na náměstí SNP v centru slovenské metropole a program v nedalekém klubu A4.

Před asi dvěma tisíci posluchači zazpívaly například slovenské skupiny Chasidské piesne, Bez ladu a skladu, Živé kvety, Longital a také česká undergroundová formace Plastic People of the Universe.

Písničky Pražského výběru zazpíval Michael Kocáb spolu se slovenskou skupinou Karpatské chrbáty.

"Je nám líto, že tento koncert vůbec musí být. Je oslavou toho, co všechno pro nás Václav Havel udělal. Budeme mít radost z toho, co nám po něm zůstalo," prohlásil před shromážděnými posluchači Michal Kaščák, jeden z pořadatelů koncertu, na který podle slovenských Hospodářských novin přišli zejména starší lidé.

Na pódium přišel jako první Marián Varga, bez jediného slova zahrál jednu skladbu a potichu zase odešel. 

"Byli jsme spolu s ním jedni z mála lidí, kteří Havla naposledy viděli v Praze, jen pár dnů před jeho smrtí. Marián Varga proto vystoupil úplně automaticky," řekl slovenským HN organizátor koncertu Ladislav Snopko. Všichni muzikanti vystoupili bez nároku na honorář.

V klubu A4 připravili organizátoři komornější program, než jakým byl koncert na náměstí.

Druhá část pocty začala po deváté večerní hodině. Na programu byla například písničkářka Silvie Krobová, která je dcerou Havlova přítele a souseda z Hrádečku na Trutnovsku Andreje Kroba. 

Zazpívat měla také slovenská folková písničkářka Zuzana Homolová.

externí video - vystoupení Michaela Kocába s Karpatskými chrbáty

vystoupení Michaela Kocába s Karpatskými chrbáty na bratislavské poctě V.H.

vystoupení Michaela Kocába s Karpatskými chrbáty na bratislavské poctě V.H.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist