Mezinárodní bienále grafického designu a retrospektiva skupiny Rafani patří k očekávaným událostem příštího roku na brněnské výtvarné scéně.

Při bienále se zaplní tři paláce Moravské galerie v centru Brna grafickým designem z celého světa. Úspěšné a diskutované Rafany představí Dům umění města Brna, který ovšem příští rok kvůli škrtům v městském rozpočtu čekají také úsporná opatření.

Bienále potrvá od 21. června do 28. října. "Jubilejní 25. ročník nabídne řadu novinek - tou nejdůležitější bude to, že bienále bude poprvé ve své historii otevřeno všem výstavním kategoriím," uvedla mluvčí Moravské galerie Martina Vašková.

Zrušení kategorií, které se dosud pravidelně střídaly, umožní prezentovat v soutěži bez formálního omezení ty nejzajímavější ukázky grafického designu z uplynulého období.

Třemi hlavními pilíři bienále zůstávají mezinárodní soutěž, výstava hostujících kurátorů, jimiž jsou tentokrát designéři z nizozemského studia Experimental Jetset, a mezinárodní sympozium.

V doprovodných výstavách se představí například laureátka bienále z roku 2008 Kasia Korczaková. Výstavu Práce z Kalifornie připraví pro bienále americký kurátor Joe Sueda.

Český výtvarník Karel Haloun vystaví svou vzácnou sbírku hudebních plakátů.

Kotěrova výstava proběhne v Jurkovičově vile.Kotěra v Jurkovičově vile

K dalším projektům Moravské galerie patří výstava o jednom ze zakladatelů české moderní architektury Janu Kotěrovi, jejímž dějištěm se stane rekonstruovaná vila Dušana Jurkoviče v Žabovřeskách.

Výstava, která začne 29. března, tak postaví vedle sebe díla Kotěry a Jurkoviče jako tvůrců, kteří každý svým vlastním způsobem ctili lidové umění jako důležitý inspirační zdroj moderní architektury a uměleckého řemesla.

Dům umění města Brna vstupuje do nového roku s nejistotou, kterou přinesly úsporné škrty v městském rozpočtu. Prvním konkrétním důsledkem je změna otevírací doby.

"Vzhledem k nezbytným úsporám jsme nuceni omezit otvírací dobu z šesti na pět dnů v týdnu," uvedla mluvčí Domu umění Barbora Antonová. Lidé si tak počínaje lednem prohlédnou výstavy jen od středy do neděle. Uvažuje se také o dočasném uzavření výstavních síní v Domě pánů z Kunštátu.

K vrcholům nadcházejícího roku se v Domě umění zřejmě zařadí expozici umělecké skupiny Rafani. Jde částečně o první kurátorskou retrospektivu, částečně o nový projekt pro Dům umění. Výstava začne na konci června.

Do té doby se mohou příznivci Domu umění těšit na další výstavy českých i zahraničních umělců. Od konce února do začátku března představí Dům umění ve společné expozici Brňana Pavla Hayeka a Vídeňana Otto Zitka.

Poté své výstavní síně propůjčí slovenské vizuální umělkyni Iloně Némethové nebo jejímu krajanovi Radovanu Čerevkovi, jenž prostřednictvím různých médií zkoumá aktuální společenské a politické jevy.

Související