Národní galerie v Praze bude návštěvníky v letošním roce lákat na rozsáhlou výstavu holandských malířských mistrů či na melancholické dílo malíře Jakuba Schikanedera.
Milovníky krajin potěší únorová expozice věnovaná tvorbě Františka Kavána, prostor koncem roku 2012 dostane i rudolfínská grafika. Od března se Národní galerie ve spolupráci s pražskou AVU ohlédne za modernu posledních pětadvaceti let.
Jako první se tento rok v prostorách Šternberského paláce uskuteční výstava zlatého věku holandského malířství, tedy 17. století, což bude jedna z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších výstav letošní sezony NG. "V Praze se představí reprezentativní zápůjčky z významných evropských galerií," uvedla mluvčí Eva Kolerusová.
Na místě by měla být prezentována i díla slavného nizozemského malíře Rembrandta van Rijna, které chtěla NG původně vystavit již koncem minulého roku. Kvůli nedostatku financí byl ale projekt nakonec odložen.
Kvůli chystané rozsáhlé expozici je dokonce část paláce se sbírkou starého evropské umění od listopadu uzavřena. Naopak kvůli nevyhovujícímu technickému stavu bude od konce února nepřístupná stálá expozice Umění 19. století v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě.
Nový úhel pohledu na dílo známého českého krajináře poskytne od 16. února výstava František Kaván symbolistní, dekadentní, která potrvá do 13. května. "Ve Veletržním paláci v Praze proběhne na jaře 2012 velká bilanční přehlídka současného českého výtvarného umění od 80. let minulého století po dnešek," dodala Kolerusová.
Výstava kurátorky Zuzany Novotné představí Kavánovo méně známé, rané dílo z krátkého, ale intenzivního tvůrčího období druhé poloviny devadesátých let 19. století. Kavánovy symbolistní a dekadentní krajiny tehdy byly spojené s psaním poezie. Umělec opouštěl studia krajinářské Mařákovy školy na Akademii a byla mu blízká atmosféra dekadentů z okruhu Moderní revue s Karlem Hlaváčkem, Arnoštem Procházkou a dalšími.
1. března se ve Veletržním paláci otevře výstava Mezi první a druhou moderností, na níž spolupracovali vědecko-výzkumné pracoviště pražské AVU. Výstava odkazuje k základnímu rámci neo-modernizace v různých podobách, které provázejí umění a architekturu od počátku postmoderního obratu dodnes. Cílem projektu je zachytit podstatné myšlenkové a názorové transformace uplynulých dvaceti pěti let.
Výstava by měla ukázat dynamiku proměny probíhající u nás už od 70. let minulého století, a sledovat její průběh, který se zcela nekryje s politickými převraty a dokonce je v umění a architektuře předznamenává. Vystavující umělci a umělecká díla budou reprezentovat tyto stavy názorových proměn v°deseti výstavních celcích. Na výstavě bude představeno přes 200 exponátů ze státních sbírek, od soukromých sběratelů i od autorů.
Jarní a letní měsíce NG věnuje ikoně českého malířství přelomu 19. a 20. století Jakubu Schikanederovi.
Na podzim se pak zájemcům otevře velká bilanční výstava českého sochaře Huga Demartiniho a komorní expozice Grafika u dvora Rudolfa II.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist