Institut umění při Divadelním ústavu vydal svoji první elektronickou knihu. Publikace s názvem Game's Not Over čítá 700 stran a přináší poslední hry českých autorů v angličtině především od nejmladší generace.

Tu mezi autory zastupuje Radmila Adamová, Petr Kolečko, Kateřina Rudčenková či Magdaléna Frydrych Gregorová. Součástí publikace je i tzv. generace autorů středního věku, jako jsou David Drábek, Roman Sikora a Petr Zelenka, až po etablované dramatiky Arnošta Goldflama, Václava Havla a Milana Uhdeho.

"Všichni vybraní autoři jsou zároveň důležitými osobnosti, které se podílely na podobě současného českého divadla," uvedla mluvčí ústavu Eva Papánková, "a to nejen v rolích dramatiků a autorů, ale i jako dramaturgové nebo umělečtí ředitelé."

OBSAH KNIHY

Radmila Adamová: The Elle Girls

David Drábek: The Coast of Bohemia

Magdaléna Frydrych Gregorová: Dorotka

Arnošt Goldflam: Dolls and Dollies

Václav Havel: Leaving

Petr Kolečko: Gods Don˙t Play Ice Hockey

Kateřina Rudčenková: A Time of Cherry Smoke

Roman Sikora: The Confession of a Masochist

Milan Uhde: The Miracle st the Black House

Petr Zelenka: Coming Clean

Vladislava Fekete: Brief Connections

Viliam Klimáček: I am the Kraftwerk

 

Publikace nabízí také speciální bonus, kterým jsou dvě hry slovenských autorů - Vladislavy Feketeové a Viliama Klimáčka.

České a slovenské divadelní světy zůstávají téměř dvacet let od rozdělení Československa stále velmi silně propojeny, tvrdí Papánková.

"Důkazem je i prestižní dramatická soutěž v oblasti současného dramatu v České republice, kterou uděluje Nadace Alfréda Radoka. Každoročně se jí se svými novými originálními hrami účastní jak čeští, tak slovenští autoři," dodala.

Tituly uvedené na e-booku Game's Not Over vznikaly mezi lety 2004 až 2010.

Většina z nich si našla cestu na české scény, některé byly rovněž navrženy na Cenu Alfréda Radoka.

Jednotlivé hry odrážejí různorodost jejich autorů a nabízejí širokou škálu témat od politických, přes soužití generací a úvahy o životě ve světě moderních technologií, až k zobrazení malebných detailů české reality.

Elektronická kniha byla vydána ve spolupráci s agenturami Aura-Pont a DILIA. Zájemci si ji mohou zdarma stáhnout ve třech různých formátech (pdf, mobi, epub) zde.

Související