Setkání, které v pátek v zaplněném pražském Divadle Archa připomnělo 35 let od založení Charty 77, mělo charakter pocty nedávno zemřelému prezidentovi Václavu Havlovi.

Vedle bývalého prezidenta a jednoho z mluvčích Charty 77 hosté ve svých příspěvcích vzpomněli také další signatáře, například Jiřího Hájka nebo Jana Patočku, z jehož díla přečetl ukázku Jáchym Topol. Součástí setkání bylo vystoupení Marty Kubišové, Vlasty Třešňáka a skupiny Spirituál kvintet.

Účastníci setkání věnovaného odkazu Charty 77 v dnešním světě, které pořádala Knihovna Václava Havla ve spolupráci s předními představiteli hnutí Danou Němcovou, Rudolfem Battěkem a Jiřím Gruntorádem, si vyslechli i videopozdrav od kubánského aktivisty a signatářů běloruské Charty 97 a čínské Charty 08.

Své poselství zaslal také tibetský duchovní vůdce dalajlama. Ocenil Havlovu "upřímnost a opravdovost" i fakt, že se první český prezident výrazně zastával tibetského národa.

Martin Palouš moderuje setkání věnované Chartě 77

Živě přenášený pak byl projev české rodačky a bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové, která vystoupila na ve stejnou dobu pořádné akci k připomenutí Havlova života a díla ve Washingtonu. Citovala i prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy.

"Tím, že chartisté vyzvali komunistickou vládu, aby přijala zodpovědnost za nedodržování lidských práv, k jejichž obraně se předtím sama zavázala, Charta odhalila to, co prezident Havel nazval 'pokrytectvím a lží' systému, a ukázala, jak jednotlivci mohou změnit svou společnost skrze nenásilný odpor a život v pravdě," vzkázal Obama.

CHARTA 77

Ke vzniku občanské iniciativy Charta 1977 vedla vlna solidarity s hudebníky z nezávislé rockové scény, které pronásledoval komunistický režim. Charta 77 kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv, k jejichž dodržování se tehdejší ČSSR zavázala. Iniciativa působila v letech 1977 až 1992. Do ledna 1990 Chartu podepsalo 1883 občanů, 25 lidí podpis veřejně odvolalo. Charta vydala celkem 572 dokumentů.

Setkání v Arše se zúčastnil i velvyslanec USA v ČR Norman Eisen, který připomněl, že hnutí inspiruje dodnes ty, kdo stále žijí v útlaku a tyranii v zemích jako Sýrie, Bělorusko, Irán a Kuba.

Přítomné svým projevem pobavil farář Miloš Rejchrt, který vtipně porovnal pohřby první tří mluvčích Charty 77 Hájka, Havla a Patočky.

Rozesmálo je srovnání "státní účasti" na pohřbech Havla a Patočky. Zatímco Havel byl pohřben se všemi poctami, na pohřbu Patočky se stát účastnil nízko létajícím vrtulníkem a hlukem motorů najatých plochodrážních jezdců.

Celý večer šel sledovat zdarma na internetu. Podle údajů na stránkách primyprenos.cz k sobotnímu ránu přenos vidělo jen něco málo přes 300 diváků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist