V pražské Galerii U Betlémské kaple dnes začíná po dlouhé době první výstava Andreje Bělocvětova (1923-1997), mimořádného malíře a potomka ruských emigrantů, který se narodil v Praze.
Výstava představí na sedm desítek obrazů a kreseb, převážně pocházejících ze soukromých sbírek.
Malíř a grafik Bělocvětov není širší veřejnosti příliš známý. Za svého života byl spíše opomíjený a bývalý režim se ho snažil z kulturního světa vyčlenit.
Syn ruských rodičů, který prožil celý život v českém prostředí, nebyl ochotný dělat kompromisy - dobrovolně například opustil ateliér profesora Emila Mináře na Akademii výtvarných umění, protože mu nevyhovovalo tamní příliš konzervativní prostředí.
V padesátých letech se zabýval surrealismem a klasicismem, v následující dekádě přešel trochu ve šlépějích Jacksona Pollocka k gestické malbě. Za svou neochotu se podřídit v uměleckých i občanských názorech platil zákazem samostatných výstav i prodejů v letech 1966 až 1984.
Žil v téměř naprosté izolace a ve svých obrazech glosoval realitu často vnímanou jen skrze televizní vysílaní. Přesto Bělocvětov ukazoval jako citlivý, hloubavý a nelítostný kronikář své doby.
Na výstavě bude k vidění hodně obrazů z nejranějšího umělcova období - z let 1940 až 1945. "Je zajímavé je vidět, aby se člověk zorientoval v umělcově abstrakci," řekl kurátor Andrej Boloňský.
Výstava v Galerii U Betlémské kaple na Betlémském náměstí v Praze 1 potrvá do 10. února.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist