Ve světové premiéře odvysílá v sobotu 21. ledna třiadvacet českých a moravských kin přímý přenos pasticcia Kouzelný ostrov z newyorské Metropolitní opery.

Partitura díla, které spojuje barokní hudbu a nový příběh v anglickém jazyce, obsahuje úryvky z více než třiceti oper, kantát a oratorií barokních mistrů.

Příběh, jehož autorem je britský scenárista a režisér Jeremy Sams, kombinuje dvě známé hry Williama Shakespearea - Sen noci svatojánské a Bouři.

Představení diriguje William Christie, specialista na barokní hudbu světového jména, který se projektu přímých přenosů z MET účastní poprvé.

KDE SE BUDE VYSÍLAT

Boskovice, kino Panorama
Brno, Národní divadlo
České Budějovice, kino Kotva
Děčín, kino Sněžník
Hradec Králové, kino Centrál
Chotěboř, kino Družba
Jablonec n. Nisou, kino Radnice
Kopřivnice, kino Puls
Klatovy, kino Šumava
Kutná Hora, kino Modrý Kříž
Olomouc, kino Metropol
Ostrava, Dům kultury
Pardubice, Cinestar
Plzeň, Cinestar
Praha, kino Aero
Praha, kino Světozor
Praha, kino MAT
Praha, CineStar Anděl
Semily, kino Jitřenka
Teplice, kino Květen
Týn nad Vlvatou, 3D Sokolovna
Zlín, Velké kino
Žatec, městské divadlo

Režisérem představení, jehož vizuální stránka je doslova „pastvou pro oči“, je Phelim McDermott, tvůrce unikátního představení minimalistické opery Satyagraha. Programem provází Deborah Voigt.

Pořadatel Martin Cikánek považuje pasticcio za dramaturgickou "lahůdku", kterou by si operní fanoušci neměli nechat ujít.

V Met se podle něj inspirovali praxí, která byla běžná v 17. století, kdy se vybíraly nejpopulárnější kusy ze známých oper a složila se nová opera.

Typická pasticcia

Pasticcia byla typická hlavně pro barokní operu 18. století, kdy autor vytvořil nové dílo tak, že do něho přenesl partie ze svých předchozích děl či od jiných skladatelů.

Přidána mohla být i nová originální část.
Často tak vznikala na přání pěvců, kteří se chtěli převést ve svých stěžejních partiích.

"Zazní úryvky z oper Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Jeana-Philippa Rameaua a dalších," uvedl Cikánek.

"Bude to vynikajícím způsobem obsazené a nezvyklá věc, na kterou v našich končinách jen tak nenarazíme."

Zápletky na ostrově

Čtyři mladí milenci ze Snu noci svatojánské – Layla Claire, Elizabeth DeShong, Paul Appleby a Elliot Madore – ztroskotají na ostrově vévody Prospera, hrdiny ze hry Bouře, kterého ztvárňuje americký kontratenor David Daniels. Tato situace přinese složitou síť komických a romantických zápletek.

V roli zlé čarodějnice Sykorax se představí hvězdná americká mezzosopranistka Joyce DiDonato.

Roli vzdušné bytosti Ariel, kterou vysvobodil Prospero ze spárů Sykorax, ztvárňuje exoticky svůdná sopranistka australských kořenů Danielle de Niese.

Plácido Domingo jako bůh moří

V dalších rolích se představí Luca Pisaroni jako netvor Kaliban, Lisette Oropesa jako Prosperova dcera Miranda či Anthony Roth Costanzo jako Mirandin milenec. V neposlední řadě se jako „třešnička na dortu“ na jevišti objeví také hvězdný Plácido Domingo coby bůh moří Neptun.

V loňské sezoně zhlédlo v České republice jedenáct přímých přenosů přes 40 000 diváků.

Do konce sezony ještě uvedou Soumrak bohů od Richarda Wagnera, Ernani a La traviatu od Giuseppa Verdiho a Manon od Julese Masseneta.

externí video - interview s Lucou Pisaronim, který ztvární Kalibana

interview s Lucou Pisaronim, který ztvární Kalibana

interview s Lucou Pisaronim, který ztvární Kalibana

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist