Spisovatel a nositel Man Bookerovy ceny Salman Rushdie se ohradil proti postupu pořadatelů největšího indického literárního festivalu v Džajpuru, hlavním městě státu Rádžasthán. Ten literáta před pár dny informoval, že je v sázce jeho život a že na festivalu by o něj usilovali najatí vrazi z mumbajského podsvětí.

V důsledku toho Rushdie svoji účast odvolal, ale nyní je přesvědčený o tom, že mu pořadatelé lhali. Radžastánská vláda to popírá, ale na důvěryhodnosti ji nedodává, že svůj postup nezkoordinovala se šéfem tamní policie, informuje BBC.

"Jsem nepříčetný a opravdu hodně naštvaný, protože mi lhali," napsal Rushdie na Twitteru. Radžasthán přesto trvá na tom, že informaci dostal přímo od tajných služeb a okamžitě ji postoupil organizátorům festivalu.

Šéf tamní policie tuhle informaci nicméně popřel: jeho složky prý nic podobného nezachytily a o ničem vládu neinformovaly. Je tedy pravděpodobné, že kauza souvisí s nadcházejícími volbami, v nichž by Rushdieho účast mohla ovlivnit preference 20% muslimského obyvatelstva v Indii.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se