Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu připomene historický film, který letos v květnu začne natáčet režisér Petr Nikolaev.

Uveden bude příští rok, kdy si země připomene 1150. výročí počátku šíření křesťanství v českých a moravských zemích. Nikolaev o tom ve středu informoval na tiskové konferenci, které se zúčastnili také metropolita Pravoslavné církve Vladyka Kryštof a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Produkce slibuje napínavý příběh z 9. století, jednu z hlavních rolí má zahrát Roman Zach. Tvůrci filmu chtějí podnítit zájem Čechů o historii.

Spolu s filmem vznikne pětidílný seriál s prvky dokumentu a dramatu, a to pod vedením Davida Kočára. Podle traileru bude i seriál uveden v roce 2013.

Oba projekty mají podporu katolické i pravoslavné církve, které věrozvěsty uctívají. "Příběh Cyrila a Metoděje nebyl u nás dosud důstojně filmově zpracován, přestože jim vděčíme za mnohé. Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury, vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnosti," vysvětlil Duka.

"Svatí bratři přeložili také první liturgie do slovanštiny. Jejich misie ovlivnila prakticky celou Evropu, a proto byli vyhlášeni jejími spolupatrony a apoštoly Slovanů," doplnil metropolita pravoslavné církve, vladyka Kryštof.

Nikolaev přiblížil, že točit bude nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Řecku a Itálii. "Pro mě je to velmi zavazující úkol. Toto téma mě lákalo již dlouho," řekl Nikolaev. Vytvořit prý chce dílo historicky pravdivé i odvážné.

Film má více rozšířit povědomí o historických souvislostech, přičemž vzorem pro zpracování tématu je pro režiséra styl Františka Vláčila.

video - trailer ze vznikajícího pětidilného seriálu Cyril a Metoděj

Rozpočet projektu podle Nikolaeva činí přibližně 56 milionů korun. Na financování se podílejí státní granty i soukromé firmy, tvůrci jednají také s Českou televizí.

Diváci budou sledovat celý život Cyrila i Metoděje, jejich mise i strastiplnou cestu do střední Evropy, o níž požádal kníže Rostislav, i následný pobyt, překonávání pohanství, úspěchy i nejrůznější potíže.

Film skončí vyhnáním slovanských učedníků. Přesto cyrilometodějský odkaz přetrvá navěky a podstatně ovlivní běh dějin na Západě i Východě.

Jubilejní příští rok připomenou také různé jiné projekty, konference, výstavy. Duka doufá, že na Moravu přijede na velehradské oslavy 5. července 2013 také papež Benedikt XVI. Pravoslavná církev letos chystá pouť do Konstantinopole, dnešního Istanbulu.

video - casting do pětidilného seriálu Cyril a Metodě

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist