Loni mělo v českých kinech premiéru 21 dokumentárních filmů, což je o pět víc než v roce 2010. Na druhé straně ale klesl celkový počet diváků, kteří na dokumenty do kin vyrazili.

Podle Hany Rezkové z Institutu dokumentárního filmu, který systematicky mapuje tento žánr ve střední a východní Evropě a věnuje se podpoře filmových profesionálů, zhlédlo všechny starší i nové dokumenty loni téměř 100 000 diváků. Je to zhruba o 60 000 méně než v roce 2010.

Nickyho úspěch

"Loni česká kina neměla takový populární dokumentární titul, jako byla Katka režisérky Heleny Třeštíkové, který v roce 2010 v kinech zhlédlo 117 000 lidí," uvedla Rezková v tiskové zprávě. Oproti roku 2009 ale v roce 2011 počet návštěvníků výrazně narostl.

Nejnavštěvovanějším dokumentem roku 2011 byla Nickyho rodina s téměř 50 000 diváky, dále Generace Singles (přes 7000), Vše pro dobro světa a Nošovic (zhruba 5000), ale i zmíněná Katka (5000).

Nejlepším dokumentem roku 2011 ze všech premiérově uvedených byl na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě i v Cenách české filmové kritiky vyhlášen snímek Martina Marečka Pod sluncem tma. V Jihlavě získal cenu Silver Eye, udělenou mezinárodní porotou.

I v roce 2011 pokračoval podle Rezkové pozitivní trend, kdy se české dokumenty objevily na řadě přehlídek v zahraničí. K nejčastěji uváděným patřily Katka, Český mír, Nesvatbov a Vše pro dobro světa a Nošovic.

K velmi oceňovaným patřil také snímek Jáma režiséra Jiřího Stejskala. I když počet jeho uvedení v zahraničí není vysoký, každou jeho festivalovou účast provázela cena. Ať již v Polsku, Portugalsku, Estonsku, Lotyšsku či na Slovensku. Katka si odnesla zvláštní uznání z festivalů ve Velké Británii, Německu a Makedonii, Nesvatbov Eriky Hníkové byl oceněn v Německu, Chorvatsku a na Slovensku.

Video

Podpora ze strany Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie v roce 2011 oproti předcházejícímu roku klesla - z 33 na 23 milionů korun, což představuje 18 procent celkem poskytnutých prostředků. Úspěšnost žádostí u dokumentů dosáhla 60 procent.

Dokumenty roku

Nejnavštěvovanější dokumenty roku 2011

Nickyho rodina - 50 000 diváků
Generace Singles - 7000 diváků
Vše pro dobro světa a Nošovic - 5000 diváků
Katka  - 5000 diváků

"Procentuální pokles podpory dokumentů ovlivnilo například to, že rada fondu se vloni intenzivněji zaměřila na digitalizaci kin," vysvětlila místopředsedkyně rady Tereza Czesany Dvořáková.

Obává se, že situace v roce 2012 bude pro celý český filmový průmysl krušnější, protože zdroje fondu budou o 150 milionů nižší než v předcházejících letech.

ČT: Skoro 1000 dokumentárních příspěvků

Výnosy z reklamy v České televizi poskytované do fondu totiž loni skončily a od komerčních televizí dojdou za letošek až ve druhé polovině roku 2013. Fond tedy bude letos disponovat jen zhruba 50 miliony korun.

Česká televize (ČT) je klíčovým producentem i koproducentem dokumentů. Z dostupných čísel vyplývá, že v roce 2011 její celkový vklad na takzvanou nehranou tvorbu mírně narostl.

Stoupl však především objem peněz určených na vlastní výrobu, čímž se v meziročním srovnání zvýšil počet vyrobených dokumentárních pořadů a dokumentů ze 786 na 950. Obecně však podle Rezkové vklady ČT do koprodukcí s nezávislými producenty klesly.

Související