Je suchá, horká noc a členové beduínské kapely Tinariwen hledí k obzorům pohoří Tassili, podle něhož za pár dnů pojmenují svoje nejnovější album. Hvězdy festivalů world music s rouškami přes obličej odpoledne sesedly z velbloudů, setřepaly písek pouště a rozbalily stan v kaňonu.
Mají s sebou nástroje, generátor elektřiny, čaj a cigarety, ale když večer rozdělají oheň, řeč vázne. Neviděli se dlouhé měsíce, v nohách mají pět set saharských mil a do pouště na jihovýchodě Alžírska se vrátili zase jako uprchlíci. Někdo vypráví o únosech v přilehlých vesnicích.
Al-Káida na tahu
Druhý den vyměňují zprávy o domově, na severu Mali: po horách prý kolují zbraně, šejkové nakupují pozemky a vesnice přechází pod správu místní odnože Al-Káidy. To kvůli ní museli Tinariwen stejně jako tisíce nomádů z kmene Tuaregů opustit území, o nějž politicky usilují od 60. let.
V tehdejší vlně revolucí se na Tuaregy narozdíl od Nigerijců či Malijců nedostalo, a tak nomádi dál pásli stáda, kopali studně a obchodovali s látkami. Když je malijská vláda zbavila posledních práv, pokusili se o ozbrojený převrat, který skončil krveprolitím.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.