Jméno nejslavnějšího holandského malíře v názvu nové výstavy Národní galerie - Rembrandt & Co. - je jen symbolické, ve Šternberském paláci jsou ode dneška k vidění pouze dva jeho obrazy. Avšak zlaté období holandského malířství, které výstava mapuje, je Rembrandtovým vlivem výrazně poznamenané.

"Příběhy umění ve století blahobytu," jak zní podtitul velké přehlídky, totiž psali z velké části Rembrandtovi žáci. Pražská výstava líčí prostřednictvím obrazů Holandsko 17. století velmi přesvědčivě a také objevně - jako společnost mile sousedskou.

Oduševnělé stáří

Malý počet Rembrandtových děl vysvětluje ředitel Národní galerie Vladimír Rösel obtížnou dostupností: "Rembrandtovi je připisováno celkem šest stovek pláten, z nich jen polovina je prokázaným autorským originálem. Dále se dochovaly asi čtyři stovky grafik a dva tisíce kreseb. Bohužel sto padesát obrazů je v evidenci ukradených děl."

Národní galerie však má početnou sbírku holandského umění sedmnáctého století. Výstava a také předchozí několikaleté bádání tuto kolekci nově zhodnocuje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se