Italské vězeňské drama Cézar musí zemřít v sobotu získalo Zlatého medvěda neboli hlavní cenu filmového festivalu Berlinale. Dánský historický film Královská aféra, který vznikal v Česku a tedy v české koprodukci, dostal dva Stříbrné medvědy za nejlepší scénář a pro nejlepšího herce.
Česko-slovinská Příliš mladá noc vyšla v klání o nejlepší celovečerní debut naprázdno, stejně jako již odpoledne v cenách diváků.
Jak cvičit Shakespearea
Vítězný snímek, který se v italštině jmenuje Cesare deve morire, natočili matadoři tamní kinematografie - více než osmdesátiletí bratři Paolo a Vittorio Tavianiové.
Odehrává se v ostře střežené věznici na okraji Říma, kde trestanci nacvičují divadelní hru Williama Shakespeara Julius Cézar, a nechává nahlédnout do jejich nitra.
Lékařka z NDR uspěla, ale nestačilo to
"Doufáme, že divákům odcházejícím domů umožní říct, že i vězni, kteří si odpykávají dlouhý trest, třeba doživotí, jsou také lidmi," řekl o filmu Paolo Taviani, který pro Itálii získal osmého Zlatého medvěda.
Ten poslední je ale už z roku 1991.
Toto černobílé dokumentární drama patřilo do širšího okruhu favoritů na některou z hlavních cen. Největší šance se však dávaly domácímu filmu Barbara o lékařce, potýkající se s komunistickým režimem v bývalé NDR.
Snímek se však nakonec musel spokojit "pouze" se Stříbrným medvědem za nejlepší režii pro Christiana Petzolda.
Příliš nadějí se naopak nedávalo výpravnému historickému opusu Královská aféra, který na plátno převedl největší milostnou aféru dánských dějin mezi osobním lékařem krále Kristiána VII. Johanem Struenseem a královnou Karolinou Matyldou, která německého osvícence nakonec přivedla v roce 1772 až na popraviště.
Dánský snímek, který se loni natáčel mimo jiné v Kroměříži, Ploskovicích nebo v Českém Krumlově a z více než třetiny ho financovala česká produkční společnost Sirena Film, si připsal stříbrnou sošku medvěda pro scenáristy Rasmuse Heisterberga a Nikolaja Arcela, jenž byl současně režisérem.
Zlatého medvěda ze 62. Berlinale si odvážejí Italové
Ocenění pro nejlepšího herce získal Dán Mikkel Boe Fölsgaard, který zosobnil výstředního Kristián VII.
Pro Velkou cenu poroty si na pódium v sále paláce Berlinale přišel režisér současného maďarského dramatu o situaci tamních Romů Csak a szél (Jenom vítr) Benedek Fliegauf.
Nejlepší herečkou vyhlásila mezinárodní jury vedená slavným britským režisérem Mikem Leighem Konžanku Rachel Mwanzaovou za ztvárnění mladé africké vojačky v kanadském filmu Rebelle (Rebelka).
Stříbrného medvěda za mimořádný umělecký výkon obdržel kameraman čínského historického snímku Paj lu jüan (Pláň bílého jelena) Lutz Reitenmeier. Cena Alfreda Bauera pro film otevírající nové perspektivy v kinematografii připadla portugalskému zástupci Tabu režiséra Miguela Gomese.
Mezinárodní porota udělila ještě zvláštní uznání, které si odnesla francouzská režisérka Ursula Meierová za svůj snímek L'enfant d'en haut. Ten na festivalu běžel pod názvem Sestra.
Součástí slavnostního galavečera bylo i vyhlašování ocenění pro nejlepší celovečerní prvotinu, o které s Příliš mladou nocí soutěžilo dalších 26 filmů. Dostal ho nakonec nizozemský snímek Kauwboy režiséra Boudewijna Kooleho.
Zlatého medvěda ze 62. Berlinale si odvážejí Italové
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist