Jedna z prvních letošních aukcí nabídla tuzemským sběratelům a investorům přes 400 uměleckých děl a starožitností.

Nového majitele nakonec našla více než polovina položek na aukčním seznamu, a to včetně favorizované olejomalby Alexandra Koestera U řeky, jejíž vyvolávací cena byla čtvrt milionu korun.

Kupec za ni nakonec neváhal zaplatit skoro dvojnásobek.

Nedělní dražbu aukční společnosti Sýpka hostil pražský palác Žofín, kde pořadatelé nabízeli na 160 výtvarných děl, 166 starožitností a designových předmětů a také přes stovku objektů z dílen českých uměleckých sklářů.

V nabídce byly předměty za zhruba sedm a půl milionu korun. Podle Ireny Velkové z aukčního domu Sýpka se nakonec prodala díla za více než čtyři miliony korun.

Jednou z nejdražších položek mezi výtvarnými díly byl obraz od německého malíře Alexandra Koestera.

Jeho krajinomalba U řeky se podle Velkové vydražila za 490 tisíc korun včetně aukční přirážky. Nový majitel tak za plátno od autora, který v Česku není příliš známý, neváhal nabídnout téměř dvojnásobek vyvolávací částky.

"Ze starožitností pak bylo nejdráže prodáno rondokubistické křeslo s vyvolávací cenou 50.000 korun, které se prodalo za 89.000 korun," dodala Velková.

Úspěchem byla také skleněná broušená mísa od Františka Víznera s názvem Reflecting Pools. Za dílo autora, jenž úzce spolupracuje s věhlasnou sklárnou Moser, kupec zaplatil téměř 140.000 korun.

Pozornost tuzemských prominentních sběratelů a investorů se tak nyní upíná zejména k dražbě aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery, na které bude dražen obraz Františka Kupky Tvar modré. Jeho vyvolávací cena by měla být 45 milionů korun.

Alexander Koester, U řeky olej, plátno, rám, 97 x 124 cm František Vízner (1936-2011) - Mísa "Reflecting Pools II", model č. 2837/3, návrh r. 1998