Ředitel Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer, který od 1. září přejde do Divadla na Vinohradech, konzultuje novou sezonu se současným vedením této scény už před nástupem do funkce.

"Byl to jeden z mnoha bodů mé koncepce, že by s námi sezonu 2012/2013 současné vedení DNV projednalo. Aby totiž nedošlo ke krokům, které by se musely komplikovaně vracet a stály by zbytečné peníze," řekl dnes Töpfer.

Kolík na zem nespadne

Proto odvolal odcházející vinohradský ředitel Jindřich Gregorini přípravy hry Petera Shaffera Amadeus, jejíž premiéra měla být 25. května v režii Vladimíra Morávka. "Štafetový kolík předám tak, aby při předávání nespadl na zem," komentoval spolupráci Gregorini.

Töpfer si nedovede představit situaci, že by 1. září nastoupil a realizoval sezonu, kterou až do června 2013 připravilo vedení uměleckého šéfa Martina Stropnického. Ten by podle něj měl své role ve dvou inscenacích na Vinohradech dohrát.

Je Morávek profilový?

"Snažíme se dramaturgický plán konzultovat, projít uzavřené smlouvy. Aby to bylo ekonomické, ale na druhou stranu aby nové vedení nereprezentoval příští sezonu někdo jiný," dodal Töpfer. Amadea chce odložit až na podzim.

"Práci Vladimíra Morávka znám, je to mimořádně kreativní a respektovaný divadelník. Ale nejsem si jist, zda je profilový režisér pro vinohradské divadlo, protože my tam přicházíme s jinou poetikou," vysvětlil Töpfer, který chce oslovovat svou "krevní skupinu".

Tomáš Töpfer počítá také s tím, že i v nové funkci na Vinohradech dohraje v Nuslích své role. Je obsazen do šesti představení, dvě budou mít koncem sezony derniéru.

"Divadlo nelze opustit ze dne na den. může to trvat dva až tři roky. Předpokládám, že tu budu mít až šest večerů měsíčně. Ovšem na Vinohradech se k hraní nechystám, tam jsem se za těch jedenáct let nahrál dost," uvedl.

Deák potvrzen

Z Fidlovačky Töpfer odvede uměleckého šéfa Juraje Deáka, který bude v DNV režírovat. Svůj post ředitele posílí šéfdramaturgem Janem Vedralem, který už tam dvakrát v 80. i v 90. letech působil, a ekonomkou Radkou Pipkovou. Ta byla v letech 1995-2006 správní ředitelkou Městských divadel pražských.

Vedení Fidlovačky se ujme Eliška Balzerová, která s Töpferem v roce 1995 iniciovala vznik nadace s cílem otevřít zdevastovanou nuselskou scénu, v níž se téměř dvacet let nehrálo. V říjnu 1998 se to povedlo. Budova je ve správě Prahy 4, nadace ji má v pronájmu. Podle herečky by měl co nejdříve vzniknout tým lidí, který by se staral o další sezony.

"Sponzoři nás berou jako siamská dvojčata. Už proto by kontinuita měla být zachována. Mám plány s dramaturgií i s režiséry, ale je třeba oslovit spolupracovníky," řekla už dříve Balzerová.

Bude mezi nimi režisér Pavel Šimák z Ostravy, který nahradí Juraje Deáka. Šimák už několik inscenací v Nuslích připravil. Tu nejnovější - komedii Neila Simona Řeči, řeči (v originále Rumors) - začne studovat v nejbližší době.

Provozovatelem Fidlovačky je společnost s ručením omezeným, v níž má podíl i Töpfer. "Prodám ho a odejdu i z funkce spoluvlastníka," připomněl herec, který na Vinohradech působil v letech 1988 až 1998. Od roku 2006 je senátorem za ODS, mandát hodlá na podzim obhajovat.