Textem Féerie pro jindy se chtěl francouzský spisovatel Louis Ferdinand Céline znovu připomenout jako nejlepší z největších spisovatelů. Na tom si totiž od počátku své umělecké dráhy zakládal: že píše jako nikdo před ním.

I když se v kontextu světové i francouzské literární scény nezjevil jako blesk z čistého nebe, jeho novátorství je nesporné a energie jeho textu plného emocí nepřekonaná. Nyní je kniha k dispozici také v českém překladu.

Féerie pro jindy, jejíž první verzi napsal Céline v dánském vězení, vyšla ve Francii roku 1952. Autor měl za sebou složité období, kdy se kompromitoval publikováním nechvalně známých protižidovských, protiruských či protičínských pamfletů, ale také dalšími prohřešky, za něž byl po válce odsouzen.

Četba Célinových pamfletů však dnes překvapí spíš tím, do jaké míry se jejich autor špatně orientuje v aktuálním dění a jak vehementně v důsledku toho křičí za záchranu světa. Děsí se především následků invaze z Ruska a z Asie, hlavně z Číny. Antisemitismus a nacismus bere v té souvislosti jen jako malé zlo.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se